Neobvyklý příspěvek dostávají občané Starých Hodějovic. V zájmu čistoty ovzduší jim obec připlácí na vytápění domů plynem, elektřinou nebo jiným ekologickým způsobem. Starostovi Zdeňku Blažkovi jsme položili několik otázek, a netýkají se jen zmíněného příspěvku.
Jak se s příspěvkem vyrovná rozpočet obce?
Je to náklad rozpočtu. Lidé nyní nosí kopie doúčtování plynu, fakturace elektřiny proběhne na podzim letošního roku. Částka příspěvku činí tři tisíce korun na jedno odběrné místo. Celkově to bude částka do milionu korun. Naše zkušenost je pozitivní. Příspěvek byl vypsaný v loňském roce a určitě bude součástí i příštího rozpočtu ve stejné výši.
Co obec přimělo vypsat takový příspěvek?
Po zdražení plynu a elektřiny jsme se báli, že lidé zase začnou topit uhlím. Jsme rádi, že se to nestalo a využívání lokálních topenišť se nerozšířilo. Máme s tím zkušenost už z doby před čtyřmi lety, kdy jsme příspěvek vypláceli poprvé.
Požádali si tehdy všichni o příspěvek?
Tehdy byla i část lidí, kteří nedali podklady pro to, abychom jim příspěvek mohli vyplatit. Myslím si, že v letošním roce požádá většina obyvatel obce.
Kolik vlastně činí letošní rozpočet Starých Hodějovic?
Rozpočet schválili zastupitelé v únoru. V letošním roce činí patnáct milionů korun. Tentokrát poprvé po dlouhých letech není vyrovnaný. Máme však rezervy z minulých let.
Na co například v obci peníze vydáte?
Je to tak čtyři až pět záměrů, do kterých chceme investovat. Například chodník od Novohradské ulice nahoru do obce, který je v současné době jen po jedné straně komunikace. Investovat budeme i do vylepšení obecního sportoviště. U tenisových kurtů a hokejbalového hřiště vzniknou šatny. Tradičně půjdou peníze do mateřské školy a na doladění vzhledu návsi.
Chystáte i nové dopravní značení…
Projekt značení už jsme převzali a letos ho budeme realizovat. Cílem je zvýšení bezpečnosti a omezení hustoty provozu těžkých nákladních aut v obci. Vadí nám doprava materiálu přes naši obec stavebními firmami na Srubec, kde vznikají nová sídliště.
S dopravou souvisí i debaty, zda by katastrem Starých Hodějovic nemohl vést přivaděč na dálnici a obchvat Srubce?
Paní starostka mě pozvala na zasedání sdružení Srubec místo k životu. To jsem odmítl. Stanovisko obce Staré Hodějovice jsem jí však sdělil jednoznačně. Nikdy jsem neslyšel o jižní variantě obchvatu. Zastupitelstvo konstatovalo, na můj podnět, že změna územního plánu z tohoto důvodu nepřichází v úvahu.Vyřešit, kudy povede obchvat, je povinností obce Srubec. Není možné rozšiřovat v územním plánu zastavitelné území bez koncepce a chtít po nás, abychom jejich problém řešili my.
Když se od dopravy vrátíme k rozpočtu, kromě příspěvku na topení letos chcete přispět i na svoz komunálního odpadu…
Příspěvek je již schválen v rozpočtu. Vracíme se k aktivitě předcházejících let, kdy jsme dvě volební období dávali občanům příspěvek na svoz komunálního odpadu. Hlavním přínosem tohoto příspěvku je, že nemusíme likvidovat černé skládky.
Na kolik to vyjde obecní pokladnu?
Každý občan by měl zaplatit čtyři sta padesát korun za rok. Vyjde to tedy přibližně na čtyři sta padesát tisíc korun. Zkušenosti jsou dobré, lidé si zvykli uklízet a mají i snahu udržovat své okolí.
Trochu odbočme od peněz ke společenskému životu. Nedávno skončil v našem regionu masopust. Jak si tahle tradice stojí ve Starých Hodějovicích?
Žiju v Hodějovicích přes třicet let. Masopust v obci je každoroční tradicí. Organizují jej, také tradičně, dobrovolní hasiči. Máme tu družstvo mužů i žen. Za loňský a předloňský rok dosáhli i dobrých výsledků v soutěžích. Obec jejich činnost, myslím, významně podporuje.
K zajímavostem Starých Hodějovic určitě patří zastupitelstvo, je mimořádně stabilní…
Polovina členů zastupitelstva, pět z devíti, pracuje v zastupitelstvu již páté volební období. Kádr máme stabilní. Ani jeden zastupitel není uvolněný, všichni tuto práci děláme dobrovolně. Na obecním úřadě je jediný zaměstnanec, účetní. Jsem přesvědčen, že i díky tomu můžeme rozdělovat finanční prostředky formou příspěvků, jak jsem již uvedl.