Zářijová beseda z cyklu Zelené středy, tentokrát s názvem "Příroda do města!" nabídne třeba povídání o ohrožených i běžných druzích, s nimiž my lidé sdílíme České Budějovice, o přírodě blízké péči o městskou zeleň a také o tom, co lze pro přírodu ve městě udělat. Budou se hledat třeba odpovědi na otázky: Žijí v Českých Budějovicích ohrožené druhy? Kde je hledat? Jak chránit přírodu ve městě nebo na zahradě? Stojí to vůbec za to?

Se zájemci o toto téma se zástupci Cally potkají 19. září od 18 hodin v klubu Horká vana.

"Téma besedy také úzce souvisí s přírodovědnou vycházku, která proběhne již tuto sobotu v kampusu Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR," říká Jiří Řehounek z Cally. Výpravu do kampusu se uskuteční v sobotu 15. září od 9 hodin. Calla ji pořádá ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou JU a Biologickým centrem AV ČR, do jejichž areálu také vycházka povede. Botanici Milan Štech a Klára Řehounková a zoologové Vojtěch Kolář a Jiří Řehounek ukážou účastníkům umělou písečnou dunu, tůňky, střídavě sečené trávníky nebo hmyzí hotel. Vycházka může sloužit účastníkům také jako inspirace, jak jednoduše podpořit přírodu ve městě nebo na vlastní zahradě. Sraz zájemců je v 9 hodin na zastávce MHD Jihočeská univerzita.

"Přírodě blízká péče o městskou zeleň znamená, že bychom v našich městech měli zlepšovat podmínky pro běžné i ohrožené druhy, které s námi města sdílejí. Zachování starých stromů, méně časté sekání trávníků nebo vytváření vodních a mokřadních ploch však nepřináší pozitiva pouze pro živočichy nebo rostliny, ale i pro lidské obyvatele měst. Díky takovým opatřením se zlepšuje estetická kvalita veřejného prostoru, podporují se opylovači a městská krajina se lépe vyrovnává i s následky letního sucha," dodává Jiří Řehounek.