Ženy a muži v zelených kamizolách zaplavili v sobotu zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou při 18. ročníku Národních mysliveckých slavností. Své umění předvedli sokolníci, vozatajové nebo chovatelé loveckých psů a jejich svěřenci. K vidění byly i ukázkové trofeje, dokonale preparovaná zvířata a zájemci se mohli vydat i na výlet do nedaleké Staré obory.

K vrcholům akce tradičně patří i mistrovství republiky ve vábení jelenů. Tentokrát se sjelo 21 soutěžících. Podle hlavního organizátora Jiřího Kasiny, mimo jiné šéfredaktora časopisu Myslivost, se dvoukolově předváděly čtyři hlasy - mladý hledající jelen, jelen u laní, starý hledající jelen a vítězný ryk. Vítězem se stal Jan Brtník (111 bodů) z Lesního závodu Kladská poblíž Mariánských lázní. Vítěz, pocházející z lesnické rodiny, je čtyřnásobný mistr Evropy. "Příští rok nás bude reprezentovat na mistrovství Evropy v Polsku," zmínil Jiří Kasina na adresu aktuálně nejlepšího vábiče. Na nádvoří Ohrady byl ve vábení druhý Lubomír Doležal (107 b.) a třetí Marek Peiker (105 b.).

Hodně účastníků bylo ze Střední lesnické školy ve Žluticích a České lesnické akademie Trutnov. "Jsme rádi, že se na školách vábení věnují," zdůraznil Jiří Kasina a připojil, že soutěžící byli i z Fakzulty lesnické a dřevařské Zemědělské univerzity v Praze. Dva vábiči například působí při Lesní správě Arcibiskupství pražského.

Akce na Ohradě, která je pobočkou Národního zemědělského muzea, se neobejde bez mnoha dobrovolných pořadatelů. Z písecké lesárny například přijel David Pác. "Sám jsem se přihlásil," uvedl student prvního ročníku a dodal, že myslivost je krásnou tradicí a měla by dál přetrvávat. "K myslivosti mě přivedl praděda," řekl ještě ke svému seznámení se světem zelených kamizol David Pác.

Podle ředitele Ohrady Jiřího Houdka zasloužilí členové mysliveckých řad přebírali při akci i vyznamenání, krátce po slavnostním průvodu, který patřil k hlavním atrakcím dne.

Chybět ale nemohly ani ukázky kynologie. K jejich organizátorům patřil Pavel Pletka, předseda okresního sdružení myslivců na Českobudějovicku. "Byl jsem tu vždycky, celých osmnáct let," zmínil Pavel Pletka doprovázený manželkou Zdislavou, která také patří do řad myslivců.

V neděli po Národních mysliveckých slavnostech letos poprvé následuje ještě Dětský myslivecký den s programem pro celou rodinu od 10 do 16 hodin.