Vysoké teploty v letních měsících jsou velkou zkouškou pro jakost potravin. Množí se proto i stížnosti, které řeší obchodní řetězce a potravináři. Státní zemědělská a potravinářská inspekce šetří i čerstvý případ z Českých Budějovic.
Jeden ze zákazníků supermarketu Tesco v Boreckého ulici například inspekci podal tento týden podnět na zkažené kuře, které měl v obchodě zakoupit, ale posléze zjistil, že kuře není v pořádku a vykazuje i známky zelené plísně.
„Pokud jde o tuto konkrétní stížnost zákazníka, jednalo se o ojedinělou záležitost. Neshledali jsme další výrobky stejné šarže jako nevyhovující,“ vyjádřila se k případu pro Deník tisková mluvčí Tesca Eva Karasová.
„Po obdržení stížnosti jsme výrobky z preventivních důvodů stáhly z oběhu a provedli jejich důkladnou kontrolu na obchodě. Neprodleně jsme kontaktovali dodavatele,“ popsala další postup Karasová s tím, že za poslední tři roky Tesco nezaznamenalo na tohoto dodavatele stížnost.
U dodavatele lze vysledovat nejen původ suroviny, ale třeba i některé potravinářské rozbory. Cesta produktu se dá dosledovat až na počátek výroby.
Karasová se ale vyhnula odpovědi na otázku, jak se vůbec mohlo stát, že se podezřelé kuře ocitlo v regálu.
Záležitostí se už zabývá i potravinářská inspekce. „Dle stěžovatele se jednalo o zelené a zapáchající kuřecí maso,“ uvedla Martina Šmídtová, tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Případ inspekce šetřila již v den, kdy jí byl podnět podán. „Vedení provozovny však již o případu vědělo od České televize a podniklo vlastní opatření, především stáhli z prodeje všechna chlazená kuřata se stejným datem použitelnosti,“ zmínila Šmídtová k události s tím, že kontrola potom nezjistila žádné závady.
„Namátkově také kontroloři rozbalili a na místě posoudili čtyři další vzorky kuřat, aby zkontrolovali jejich jakost. Všechny vzorky byly v pořádku,“ dodala Šmídtová a připojila, že inspekce ale každopádně na uvedenou prozovnu zaměří svou pozornost i v budoucnosti.