Důvod? Dlouhodobé spory ve straně a víkendové vyloučení Dany Kuchtové a dalších osobností. Možnou ztrátu motivace pro blížící se kampaň neskrývá například 1. místopředseda jihočeské krajské organizace Jiří Guth z Borovan.

„Je to možné,“ odpověděl Guth na dotaz Deníku, jak aktuální je na jihu Čech při evropských volbách pasivní rezistence některých členů a sympatizantů.

Znamená to, že by se mohli jihočeští zelení zapojit do kampaně dosti vlažně nebo dokonce vůbec. Demonstrovali by tím solidaritu s názory Kuchtové a nesouhlas s Bursíkem. Kuchtová je v regionu známá a mezi zelenými uznávaná díky nejen díky svým postojům, ale také díky tomu, že byla do víkendu členkou základní organizace v Českém Krumlově. Zároveň Guth vyjádřil ohledně blížících se voleb názor, že Strana zelených je natolik demokratická, že nikdo nebude v rámci předvolební kampaně k ničemu nucen…

Proti Bursíkovi hraje i další fakt. Čtyři o víkendu vyloučení, včetně Kuchtové, reprezentují stranické křídlo, které nemá ani jedno místo mezi prvními třinácti na kandidátce do evropského parlamentu. Bursíkova hlasovací mašinérie je při finálových nominacích zcela převálcovala. I to hraje nemalou roli při úvahách o bojkotu.

Vedení strany sice odmítá, že by víkendové vyloučení bylo problematické, ale negativní signály už zaznamenalo také. Podle Evy Rolečkové, tiskové mluvčí zelených, rozhodla republiková rada o vyloučení na základě dvou odstavců ve stanovách. Hovoří se v nich mimo jiné o tom, že vyloučen může být ten, kdo poškozuje stranu zelených nebo se stane členem organizace, jejíž cíle jsou v rozporu s cíli Strany zelených.

To ale vyloučení odmítají a podle všeho mají řadu sympatizantů. „Od včerejšího dne do této chvíle zaznamenala hlavní kancelář strany tři oznámení o vystoupení ze strany zelených,“ uvedla pro Deník Rolečková.