Na zelený ze Strakonic

Zelené pivo je specialita, která si našla své místo. Už podesáté zelený speciál vaří ve strakonickém pivovaru. „Konzumace Velikonočního zeleného speciálu má stále vzrůstající tendenci. Je to jedna z možností, jak dodržet tradici a na Zelený čtvrtek si dát něco zeleného. Lidé také využívají tyto speciály jako dárky,“ uvedl obchodní ředitel Pivovaru Strakonice 1649 Martin Man. Jak připomněl Jan Vondráček ze strakonického pivovaru, základem piva je hořký ležák, který doplňuje báze s příchutí kopřivového čaje. „Ta vytváří zajímavou zelenou barvu, ale zároveň příliš neovlivňuje klasickou chuť piva,“ dodal.

V Budějovicích se zelené pivo ze Strakonic točí v Družstevním domě v Suchém Vrbném, v Ledenicích v hospůdce Na Hřišti a v hospodě v Radosticích.

Družstevní dům v Suchém Vrbném točí zelené ze Strakonic.Družstevní dům v Suchém Vrbném točí zelené ze Strakonic.Zdroj: Družstevní dům

Na Starobrno

Zelené pivo připravil i pivovar Starobrno. Ochutnat ho můžete v Šindlovské krčmě, v lišovské pizzerii, v Kavárně Zámek v Borovanech a v trocnovském Kiosku u Žižkova dvorce.

Na Bernarda

Rodinný pivovar Bernard zelené pivo nevaří, ale o Velikonocích uvádí jarní speciál. V minulosti to bylo  „bílé“ pivo, pšeničný svrchně kvašený speciál. Letošní jaro vítá Rodinný pivovar Bernard lehkým, voňavým ležákem. „Uvařili jsme ho ze čtyř druhů sladu, českého, bavorského, karamelového a pšeničného. A použili jsme několik druhů tuzemských i zahraničních chmelů,“ představuje speciál na jarní a velikonoční trh Josef Vávra, vrchní sládek a generální ředitel pivovaru.

Svěží nefiltrovaná novinka zlatavě jantarové barvy se dobře pije. „Jde o pivo, které může být nápojem na celý večer, obsahuje 3,5 procenta alkoholu. Hořkost 45 IBU je o trochu vyšší než u běžného ležáku, je svěží a skvěle ladí se sladovou chutí a příjemnou chmelovou vůní,“ říká dál k charakteru jarního speciálu Josef Vávra.

Rodinný pivovar Bernard přivítá jaro lehkým, voňavým speciálem.Rodinný pivovar Bernard přivítá jaro lehkým, voňavým speciálem.Zdroj: Bernard

Jarní speciál Bernard je k dostání pouze čepovaný v restauracích a hospodách nabízejících pivo Bernard, pivovar jej připravil 800 hektolitrů. V Českých Budějovicích je k ochutnání v Restauraci Bernard v Kostelní ulici nebo v Kafé baru U Vás v Kněžské ulici.