V rámci tradičního Dne zdraví připravila krajská nemocnice zdarma preventivní vyšetření. Den zdraví je zaměřený na Světový týden glaukomu, tedy zeleného zákalu, a Světový týden ledvin.

Nefroložka Klára Řežábková z českobudějovické nemocnice uvedla, že preventivní akce probíhá celorepublikově. „Dnešek je zaměřený na chronické onemocnění ledvin. Objevují se čím dál více pacienti s tímto onemocněním. Jde nám o to, odhalit rizikové skupiny. Nejde tu až tak o nefrologické vyšetření, ale spíše o informativní schůzku,“ upřesnila lékařka.

Lidé si ve vestibulu nemocnice nechali vyšetřit moč a změřit krevní tlak.

„Mám vysoký krevní tlak a cholesterol, ale nemám žádné potíže, tak na vyšetření nemusím. Akorát budu chodit na kontroly kvůli moči a tlaku,“ svěřila se Hana Floriánová z Českých Budějovic.

Jak uvedla oční lékařka Petra Rakušanová, nitrooční tlak měli všichni pacienti v normě. „Jednu pacientku jsem poslala na vyšetření do nemocnice, aby jí vyšetřili. Nitrooční tlak může předznamenat, že se v oku děje něco jako zelený zákal. Glaukom může zasáhnout kohokoliv – od novorozence po seniora,“ shrnula Petra Rakušanová.

Jitka Davidová