Nejčastěji hazardují lidé se svými životy na železničních přejezdech. Pouze v Jihočeském kraji na nich za minulý rok zemřelo celkem pět osob, deset bylo zraněno. „Nehod na železničních přechodech v jižních Čechách v roce 2006 jsme napočítali celkem třicet jedna,“ uvedl náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera. V létě navíc vzrůstají nehody, při nichž vlak srazí člověka.


„Za loňský červenec a srpen to byly v jižních Čechách celkem čtyři srážky, dva lidé nepřežili, dva byli těžce zraněni,“ upřesnil Kučera. V létě se také více než kdy jindy v roce stávají oběťmi nehod na železnici děti.


„Kdyby lidé dodržovali zákon a předpisy, žádné místo na železnici by nebylo nebezpečné,“ konstatoval Kučera. Lidé ale zbytečně riskují život na přejezdech svou nepozorností, nebo když si chtějí zkrátit čas chůzí přes koleje nebo přímo po trati.


V Českých Budějovicích je nechvalně proslulým místem v tomto ohledu železniční most přes Malši nedaleko Malého jezu, kde si nezodpovědní jedinci zkracují cestu přes řeku. „Na mostě přes Malši mezi českobudějovickým hlavním nádražím a jižní zastávkou na trati ve směru Horní Dvořiště, Volary, tam je z toho vyloženě pěší zóna,“ upozornil Kučera na nebezpečný úsek, který se už vícekrát stal místem střetu.