Podle šéfa krouhárny Eduarda Šebendy je už po první potopě ze začátku června na odpis padesát až šedesát procent rostlin. „A teď to dostalo další řachu. Jen do úterního rána jsem naměřil čtyřicet milimetrů srážek. V polích je plno vody a my se tam nedostaneme s technikou. Zelí by přitom potřebovalo provzdušnit půdu, taky to chce zásah proti škůdcům, začíná tam řádit řepčík," vyjmenovává Eduard Šebenda rizika, která visí nad letošní úrodou.

Může přitom mluvit o štěstí, že se v minulých dnech podařilo pole pohnojit a postříkat proti škůdcům. Stejně tak si Roudenští nemusí dělat starosti kvůli kontaminované záplavové vodě. Ta se na pole nedostala. Znamená to především naději pro malé samozásobitele, kteří jsou zvyklí kupovat a nakládat roudenské zelí. Právě pro takové zákazníky by mělo být podle Eduarda Šebendy navzdory řádění živlů zelí dost.

Vytrvalé deště ale komplikují život v celém regionu. V úterý dopoledne způsobily zaplavení hlavního tahu z Českých Budějovic na Prahu. Nedaleko Ševětína u podjezdu pod železniční tratí musela být uzavřena silnice E 55. Auta až do odpoledne jezdila po staré ševětínské silnici. „Při extrémních deštích se to jednou až dvakrát ročně stává," uvedla starostka Romana Hajská s tím, že při nedávných povodních byla tato silnice v dolíku také zaplavena.

Po 14. hodině se vrátil z povodňové obhlídky starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek. „Lužnice by mohla dosáhnout v Kolodějích až na třetí stupeň povodňové aktivity a vylít se z břehů," uvedl Milan Šnorek a dodal, že kulminaci řeky na dolním toku očekávají vodohospodáři ve středu. „Voda by se měla v Kolodějích rozlít až k chatám, ale ty už by zaplavit neměla," zmínil starosta. Podél Lužnice také informoval tábory mezi Bechyní a Týnem o situaci v povodí a o očekávaném vývoji. „Vltava je v pohodě," okomentoval druhou řeku v rajónu Milan Šnorek.

Také na budějovické radnici se v úterý odpoledne sešla protipovodňová komise.

„Malše by měla kulminovat ve středu kolem 3. hodiny ranní na 2. stupni, což pro Budějovice neznamená větší ohrožení. Pokud se ale informace meteorologů a vodohospodářů budou rozcházet s realitou a na Malši v Roudném bude vyhlášen 3. stupeň, neprodleně zasedne povodňová komise," říká náměstek primátora Kamil Calta. Na Vltavě se dá čekat jen mírný vzestup hladiny.