Hlavním mottem akce je slogan „Kdo má zelí rád, ten je stále mlád" odkazující na proslulý produkt Zemědělského podniku Malše Roudné. Zelí samozřejmě při Zelnobraní hraje hlavní úlohu. „Bude ke koupi ve všech podobách. Krouhané, kyselé i hlávkové," vypočítává vidovský starosta Tomáš Šedivý a dodává, že pro mlsné jazýčky budou připraveny také zelňáky a jiné speciality se zelím.

Hlávky zdravé pochoutky, která je prospěšná mimo jiné vysokým obsahem vitaminu C, se budou také navlékat za sebou na šňůru v tradičním pokusu o rekord. „Vloni jsme měli 2222 navlečených hlávek," zmínil Tomáš Šedivý 
s tím, že na pokus o rekord vždy dohlížejí i zástupci pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Na počátku Zelnobraní byl nápad, se kterým přišel keramik Petr Uhlíř. Původní záměr uspořádat klasický trh se posunul k širšímu pojetí Zelnobraní. Podle starosty už se potom postupně do akce zapojovalo stále více lidí. „Naše heslo je parafrází na podobné rčení, známé z filmu Postřižiny," říká Tomáš Šedivý s tím, že nápad měl vidovský rodák Jan Anton.

Starostu Vidova těší, že akce se stala známou a úspěšnou. Ale ještě víc, než několika tisíc spokojených návštěvníků, si cení zapojení místních obyvatel. „Jako pořadatelé si vážíme toho, že na akci se podílí zdarma čtyřicet lidí, na organizaci a přípravách, je to skoro desetina obyvatel," říká Tomáš Šedivý. Připojuje, že pro obec je to velké plus, když se najdou lidé ochotní připravit Zelnobraní.

Z Českých Budějovic do Vidova bude při sobotním Zelnobraní zavedena posilová kyvadlová autobusová doprava zdarma.


Do obce pojede od budějovického vlakového nádraží přes Mladé každou půl hodinu. První v 8.30, poslední v 17.30 hodin. Poslední autobus z Vidova by měl odjíždět ve 22.30 hodin.

Celodenní vstupné 50 korun, děti do 15 let zdarma, parkování zdarma 
v areálu akce.

Akce se postupně rozšiřuje, pokud se týká kulturního programu a dalších doprovodných aktivit. Hudební a jiná vystoupení už se odehrávají na dvou pódiích. Jedno je na návsi, kde bude hrát do 14.30 Malá kapela Pavla Havlíka a potom do 19 hodin countryový Frmol. Druhé pódium a velký stan jsou u hřiště. Několik metrů vysoký kus dubového kmene bude zpracovávat dřevosochař a ve stáncích budou k mání řemeslnické výrobky.

Významný podíl na akci má sdružení Přátelé Vidova 
a okolí, které dodává desítky dobrovolníků. O dramaturgii Zelnobraní se například od počátků starají Simona Dvořáková a Romana Šedivá. Dále je zapojen třeba personál hospůdky Na Návsi, známé i mnoha výletníkům z Českých Budějovic a okolí. Na starost má produkci různých dobrot se zelím. „Největší zájem je o zelné placky," říká vedoucí hospůdky David  Trník a připojuje, že produkt je podobný bramborákům, jen se na polovinu míchají brambory se zelím.

„Jeden člověk stojí u osmi pánví celý den," přibližuje zájem o neobvyklou pochoutku David Trník. Koupit si lze i klasické zelňáky, domácí zelný chléb nebo svatební koláčky plněné zelím a anglickou slaninou.

Organizátoři akce pamatují i na děti. Na hřišti hraje divadélko a připraveny jsou i pouťové atrakce nebo tvořivá dílna. „Děti si budou moci vyrobit šperky nebo zvířátka z modelovací hmoty," říká Helena Irrová, která ve spolkovém domě na hřišti vede po celý rok dětské dílničky.

Sobotní akce ve Vidově začíná v 9 hodin.