O nový český rekord v navlékání hlávek zelí na šňůru se v sobotu postarali návštěvníci vidovského Zelnobraní. Během letošního šestého ročníku jich k sobě umístili celkem 1574 a „korále“ z nich měřily úctyhodných 368 metrů.

Překonali tím zároveň svůj vlastní rekord z loňského roku, který byl o necelou stovku hlávek nižší. „Chodíme sem každý rok a letos je to o to lepší, že je krásné počasí. Je to tu super,“ pochvaluje si jedna z návštěvnic, 32letá Jana Doležalová z Českých Budějovic zatímco táhne svou hlávku po provaze k ostatním. Kromě navlékání zelí si mohou návštěvníci vyzkoušet například i jeho krouhání nebo ochutnat různé speciality, které jsou z něj vyrobené.

Příjemnou atmosféru jim k tomu vytváří i hudební doprovod, třeba dudák Radomír Švec, dechovka Jihočeský Čtyřlístek či country kapela Kobři. Velkému zájmu přihlížejících se na slavnostech těší také Jiří Šesták ze Sedlice u Blatné. Patří mezi pouhé čtyři flašinetáře v republice a je jediný v jižních Čechách, kdo na tento netradiční nástroj hraje.

Pořídil si jej před čtyřmi lety, když jej ranila mrtvice a ochrnula mu pravá ruka. „Hrál jsem předtím na saxofon a na klarinet a najednou to nešlo. Řekl jsem si, že přece nebudu doma jen tak koukat do zdi a pořídil si flašinet,“ popisuje Šesták.

Drahocenný nástroj koupil v jednom plzeňském starožitnictví, ale musel jej poté ještě opravit, protože nehrál. „Na každém válci je sedm písniček, které se dají střídat povytažením nebo zasunutím tohoto táhla,“ ukazuje a točí přitom pomalu klikou. Uvnitř flašinetu se mezitím otáčí válec s přibitými drátěnými očky, která pak narážejí na písty píšťal.

Do dob dávno minulých se mohou návštěvníci Zelnobraní na chvíli vrátit i při vystoupení šermířského vystoupení Fedrfechtýři. Krásné počasí nakonec přilákalo do Vidova celkem přes tři tisíce návštěvníků. „S letošním ročníkem jsme byli velice spokojeni. Počítáme, že sem zavítalo tak tři až tři a půl tisíce lidí, což je víc než v loňském roce,“ pochvaloval si po skončení slavností starosta Tomáš Šedivý. Spokojeni podle něj byli i místní pěstitelé zelí, po jejichž produktech se mezi návštěvníky jen zaprášilo. „Jezdíme sem pravidelně a nemělo to chybu. Už ted se proto těšíme na další ročník,“ uzavírá další z návštěvníků Petr Beránek z Malont.