Stav prací v ZOD Borovany popsal Deníku předesda Jindřich Kořínek. „Přihnojili jsme řepky, už po druhé,“ řekl Kořínek, podle kterého jsou porosty po zimě v průměrné kondici. Žádné velké škody na nich uplynulé měsíce nenapáchaly. „Pokud nepřijdou noční mrazíky, tak to bude dobré,“ doplnil na adresu ozimů Kořínek.

Setí jařin ale nyní musí počkat. „Zatím jsou pole mokrá, teď hodně pršelo. Počítáme, že sít budeme příští týden,“ zmínil Kořínek s tím, že Borovanští ale mají letos hodně ozimů.

Jarní setí

Alespoň část jarního osiva stihli do země vpravit minulý týden na farmě Veselka na Trhosvinensku. „Zaseli jsme oves na dvaceti sedmi hektarech. Teď budeme takových čtrnáct dnů čekat, až to uschne,“ řekl k možnému pokračování jarních prací za farmu Václav Žemlička. K ozimům doplnil, že něco bude tak poškozené, že to bude třeba zaorat, ale mimořádné ztráty nečeká. „Hlavně půjde o nějakou řepku. Kolik ale přesně, to teď nedokážu říct,“ zmínil k poškozeným porostům zemědělec.

V Dolním Bukovsku s jarním setím také sotva stihli začít. „Seli jsme jeden a půl dne. Minulý týden, když bylo hezky. Začali jsme jarní pšenicí a řepkou,“ uvedl za Agro–družstvo Dolní Bukovsko ředitel Jan Kubeš. Jarní pšenici však stihli zasít jen na 35 hektarech a řepku na pěti hektarech. „Teď čekáme,“ dodal Kubeš s tím, že v Dolním Bukovsku hospodaří na těžších půdách, které více drží vlhkost a tak může trvat déle, než pole oschnou tak, aby to umožnilo další práce.

Jsou ale zemědělské podniky, kde se jařiny neuplatní. Například pole v Čížkrajicích obsadily ozimy. V příštích týdnech, až budou připravená pole, tak se chystají jen na kukuřici. „Jařiny letos sít nebudeme. Máme víc ozimů, než v minulých letech,“ konstatoval předseda ZD Čížkrajice Karel Štangl. Doplnil, že teď se bude na plochách určených pro kukuřici hnojit a potom orat. Až přijde teplejší počasí, dojde na samotné setí kukuřice.

Jinak jsou Čížkrajičtí nachystáni na úpravy pastvin. „Čeká nás smykování patvin, opravy ohradníků a další práce,“ vypočetl Štangl. Připojil, že tento týden se také očkuje skot v rámci Národního ozdravovacího programu.

Na 300 kusů hovězího dobytka se očkuje a také se u 250 kusů bere krev, aby se ukázalo, jak očkování zabralo. Celkem chovají v Čížkrajicích, kde jsou zaměřeni na mléčnou produkci, 400 kusů skotu.

V rámci Národního ozdravovacího programu očkují v Čížkrajicích čtyři roky, a to dvakrát ročně.