Ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná dala prezidentovi hádanku: „Jakým bytostem v jižních Čechách hrozí uříznutí hlavy?" Odpověď zní: Dojnice. „Už dvacet měsíců klesá výkupní cena mléka, situace je neúnosná. Potřebovali bychom systémové řešení. Někteří zemědělci se již radikalizují," upozornila Hana Šťastná.

Prezident jako důvod této situace označil mezinárodní sankce, kvůli kterým je evropský trh přesycen, a proto výkupní ceny klesají pod úroveň výrobních nákladů. Po setkání Hana Šťastná konstatovala, že prezident zemědělcům příliš neporadil a je jasné, že jejich další existence se bez veřejné podpory neobejde.

Řeč přišla i na téma šumavského národního parku, který by měl podle hlavy státu zohledňovat i potřeby lidí žijících v šumavských obcích. V diskuzi s prezidentem se slova ujal i českokrumlovský starosta Dalibor Carda. Ten je přesvědčen, že podpora turistiky v šumavských obcích by mohla napomoci například ke snižování zaměstnanosti. Právě ta ale v poslední době narostla především kvůli pádu jihočeských papíren. Starosta také zmínil zkušenost s neochotnou a mnohdy i neschopností nezaměstnaných věnovat se veřejně prospěšným pracím.

Podle Miloše Zemana by mohlo být účinným nástrojem v tomto směru vyplácet nezaměstnaným pouze existenční minimum. „Lidé by pak byli motivováni ekonomickým tlakem k práci," zmínil prezident republiky.