Stovky zemědělců se během pondělního dopoledne připojily k celostátním protestům pod taktovkou agrární komory.

Příčinou jejich nespokojenosti jsou výkupní ceny mléka, které jsou oproti loňskému roku téměř o třetinu nižší a pohybují se nyní kolem šesti korun za litr mléka, což je méně, než za kolik zemědělci mléko vyrobí.

„Rozdíl mezi výkupní a výrobní cenou je v současné době od dvou do téměř čtyř korun na litru a nelze vyloučit, že se tento rozdíl bude i nadále zvětšovat,“ uvedl Zdeněk Houška z odbytového družstva JIH, které protestní akci zorganizovalo.

„Situace je dlouhodobě neudržitelná, proto se producenti mléka uchylují k veřejné formě protestu. Zvlášť ti, kterým plyne většina příjmů z produkce mléka, řeší nelehkou situaci. Například lepší zemědělský podnik, který splácí úvěry na nový kravín, prodělává poté, co klesly výkupní ceny, měsíčně čtyři sta až pět set tisíc korun,“ poukazuje ředitelka regionální agrární komory Hana Hricová na realitu, kvůli které nejeden farmář vážně zvažuje likvidaci stád a propouštění personálu.

„Chápeme, že situace není ideální, nejsme ale schopni vyjít požadavkům producentů ve všech ohledech vstříc. Také my se musíme chovat ekonomicky a tržně. Přesto se snažíme s odbytovým družstvem JIH i jednotlivými soukromníky domluvit. Současné ceny jsou otázkou kompromisu,“ uvedla mluvčí společnosti Madeta Barbora Daňková. V otázce vývoje výkupních cen dokonce připustila mírný optimismus.

Zemědělci v pondělí vyjádřili svůj protest pomocí desítek osobních a nákladních vozidel, která se za policejního doprovodu pomalu přesouvala po hlavních tazích.

První skupina protestujících, kterou tvořilo zhruba sto dvacet vozidel, mířila z Tábora do Drahotěšic u Ševětína, druhá skupina s asi stovkou vozů zamířila z Kamenného Újezda přes České Budějovice do Veselí nad Lužnicí a zpět.

Cílem demonstrací nebyla podle Houšky blokace ostatních účastníků silničního provozu, k čemuž napomohla kromě vstřícné spolupráce policie i disciplinovanost všech účastníků protestu, kteří mezi sebou udržovali bezpečné rozestupy a umožnili tak předjíždění ostatním řidičům. Ačkoli silnice z Českých Budějovic na Prahu patří k jednomu z nejfrekventovanějších tahů na jihu Čech, obešla se celá akce bez větších problémů a dopravních omezení. Organizátoři ji krátce po poledni ukončili.

Snaha zemědělců o nápravu neúnosné situace podle Zdeňka Houšky z odbytového družstva JIH, které je největším dodavatelem mléka pro českobudějovickou Madetu, největšího zpracovatele mléka v České republice, bude pokračovat.

„V brzké době plánujeme zasedání krizového štábu, ve kterém společně prezident agrární komory, předseda zemědělského svazu a větší producenti mléka vyhodnotí protestní akci a připraví podklady pro další jednání s ministrem zemědělství.“