Potíž je ale v tom, že podle Haidera se o areál nikdo moc nestará, všude je tu nevyvezený hnůj a močůvka při silných deštích teče Haiderovi až domů.

Močůvka do domu

„V roce 2002 už to jednou inspekce životního prostředí řešila, to jsme měli celou chalupu vyplavenou úplně a močůvka byla až uvnitř. Tehdy družstvo říkalo, že budou hnůj pravidelně vyvážet a tady to vidíte,“ ukazoval Haider před několika dny na kopy zetlelého hnoje a z něj vytékající zakalenou vodu. „Už jsem psal dopis na inspekci, aby tento případ znovu prošetřili. Už mi totiž družstvo slibovalo, že se tu udělá nápravné opatření a že močůvka zmizí a stále se nic neděje,“ krčí rameny s tím, že v současné době teče veškerý odpad nejen k němu do chalupy, ale i do rybníku Podřezanský v chráněné krajinné oblasti. „Naprosto nikdo se tu o to nestará,“ dodal.

Nedávná návštěva pracovníků z inspekce životního prostředí přímo v Šalmanovicích sice podle stěžovatele nedopadla příliš dobře, ale i tak jeden pozitivní výsledek měla. Zemědělské družstvo musí totiž do poloviny srpna hnůj z areálu vyvézt. „Akorát teď areál uklízíme a děláme tam. Už jsme vyčistili hnojiště. Ale podle nás to nebylo zase tak hrozné,“ mínil v pondělí předseda ZOD Borovany Jindřich Kořínek.

Podle Kořínkových slov teď družstvo čeká na dopis z inspekce, kde budou popsány další postupy a popřípadě i vyčíslené pokuty. „Čekáme na jejich rozhodnutí, ale myslím si, že nějaká pokuta z jejich strany určitě bude. My pochopitelně zabezpečíme to, co mám inspektoři nařídí,“ uzavřel Kořínek.

Pořád stejné?

Podle Františka Haidra, který také čeká na písemné vyjádření inspekce životního prostředí, se ale příliš v zemědělském areálu u jeho domu nezměnilo.
„Zatím je to tu stejné, jen ubylo hnoje hned první den, kdy se zde byli podívat inspektoři. Ale družstvo má termín, do kdy musí zbytky také odvozit,“ doplnil v pondělí k problematice obyvatel Šalmanovic. „Ale borovanské zemědělské družstvo chce hnůj přesunout do jam, což je jen vlastně přesunutí hnoje z místa na místo a s tím já zase nesouhlasím,“ argumentoval a roztrpčeným hlasem doplnil, že zatím ze všech možných jednání jak s družstvem, tak i s inspektory, příliš dobrý pocit nemá.