Vloni už slavili sklizeň. Jihočeským zemědělcům nyní ještě zbývá posíct přibližně sedm procent základních obilovin z necelých 131 tisíc hektarů a kolem stovky hektarů řepky z jednačtyřiceti tisíc hektarů osetých touto olejninou. Vloni touto dobou měli zemědělci v Jihočeském kraji sklizeno.

Soukromý zemědělec Martin Havelda z obce Kundratice u Veselí nad Lužnicí začínal sklízet úrodu 5. července a kvůli dešťům dosekl pole 6. srpna. „Máme sto padesát hektarů zemědělské půdy, na poli děláme dva a bereme si jednoho brigádníka. Pěstujeme potravinářskou a krmnou pšenici, ječmen, řepku a jetel nachový. Potravinářskou pšenici a ječmen s řepkou prodáváme do Zemědělských služeb Dynín,“ popsal.

Letošní výnosy byly podle něho průměrné. „I když po jaru bylo poměrně velké sucho, tak to nedopadlo nejhůř. Když je dobré počasí, sečeme osm až deset dní. Letos byly deště, tak jsme sekli šestnáct dní,“ sdělil.

Letošní sklizeň hodnotí i ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná. Podle ní všeobecně pěstitelé hlásí lepší kvalitu a výnosy u ozimých ječmenů, které stihly hlavní vývin před nástupem veder, kvůli nimž dozrávající pšenice zasychala v klasech. „Nízká objemová hmotnost obilek a po opakujících se deštích ztráta jejich potravinářské kvality plus přibližně o čtyři procenta nižší olejnatost řepkového semene od obvyklých jednačtyřiceti procent. To jsou hlavní negativa letošní úrody,“ shrnula.

Nejblíže k dožínkám jsou podle ní hospodáři v Budějovické pánvi. Naopak s patnácti procenty neposečených ploch jsou žně nejzpožděnější na Jindřichohradecku a Prachaticku. „Mnoho agropodniků po bouřkách řeší s pojišťovnami kompenzaci poničení,“ uvedla.