Největší agrosalon v republice od středy zabírá celé budějovické výstaviště. Zemědělci, statkáři, farmáři a především prodejci zemědělské techniky se zde zdrží až do úterý. Celý festival zahájili ve čtvrtek v deset hodin představitelé státu, zúčastnili se i hosté ze zahraničí.

Čtyřicátý šestý ročník zaměří jeho pořadatelé na význam ochrany přírody. Ten se skrývá i v podtitulu letošního ročníku Výzvy českého zemědělství. Přiblížil to ředitel budějovického výstaviště Mojmír Severin. „S tématem environmentalistiky se můžete seznámit nejen na expozicích jednotlivých vystavovatelů, ale i na doprovodném programu, který jsme sestavili pro odbornou i laickou veřejnost,“ uvedl při zahájení Mojmír Severin s tím, že agrosalon jistě pomůže k popularizaci českého zemědělství a potravinářství.

Návštěvníky přivítal i ministr zemědělství Miroslav Toman, který letošní téma taktéž podpořil. České zemědělství je dle něj pod velkým tlakem, jelikož se musí chovat šetrně, úsporně, a zároveň produkovat kvalitní potraviny. A to vše za doprovodu komentářů lidí, kteří zemědělství často vůbec nerozumí. „Nejhorší je, když do toho mluví lidi od stolu,“ řekl Miroslav Toman.

Za nejdůležitější zemědělská témata označil zadržování vody v krajině. „Všichni mluví o tom, že musíme budovat rybníky, přehrady,“ konstatoval Miroslav Toman s kritikou směrem k ekologickým aktivistům. „Ti pak přijdou a řeknou, že to nejde. Tomu já nerozumím,“ komentoval a popřál zemědělcům hodně síly a nervů, nejen z hlediska úrodu. Ta prý byla letos průměrná.

Přijeli i prezidenti

Zemědělcům poděkoval i bývalý prezident republiky Václav Klaus. „Naše zemědělství je v dobré kondici a dokáže si poradit s nejrůznějšími událostmi,“ uvedl bývalý prezident s odkazem na tragická sucha, která zemi trápila před pár týdny.

Ocenil taktéž práci ministra zemědělství, který se zahájení zúčastnil. „Promlouvá rázně, dramaticky a současně starostlivě. Když začne sucho, hned vydyndá několik miliard ze státního rozpočtu,“ řekl s nadsázkou Václav Klaus na adresu Miroslava Tomana.

Současný prezident Miloš Zeman se naopak pustil do kritiky. Při své řeči se dotkl kůrovcové kalamity, která postihuje blízkou Šumavu. V souvislosti s ní připomněl Martina Bursíka, který byl ministrem životního prostředí před lety. „Při interpelacích jednou prohlásil, že je přítelem kůrovce,“ uvedl Miloš Zeman a vysvětlil, že tehdejší snaha o zdivočení Šumavy vedla k její devastaci.

Událost roku v Budějovicích

Jednu z největších budějovických akcí uvítal primátor hostujícího města Jiří Svoboda. Zemi živitelku označil za synonymum pro výstaviště a připomněl její minulost. „V prvních letech se sem jezdilo hlavně pro nedostatkové zboží. Barevné televize, ledničky, melouny,“ vyjmenoval Jiří Svoboda, podle kterého se ale doba již posunula. Agrosalon tak nyní řeší věci, které pálí celou společnost.

Nechyběla ani hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. K vyzdvižení zemědělství využila slova české hymny a podobenství v ní. „Ta krásná země kterou máme je dědictvím práce našich předků. Zemědělců, kteří věděli, co ta země znamená pro jejich život,“ uvedla Ivana Stráská s přáním, aby si to lidé uvědomovali i dnes a mohli ji předat i svým dětem stejně krásnou.

„My Jihočeši jsme si těch souvislostí vědomi,“ ocenila hejtmanka s odkazem na soutěže školních kuchyní či sázení stromů hasiči, které se letos chystá. „Čelíme kůrovcové apokalypse, jsme třetí nejpostiženější kraj v republice,“ přiblížila Ivana Stráská. Podle ní chybí hlavně lidé, kteří by s problémem bojovali. Spolu s obcemi se proto mají nově o vysazování stromů zasadit dobrovolní hasiči.

Vedení výstaviště očekává na agrosalonu širokou veřejnost i odborníky. Pro ty jsou nachystány semináře a konference. Slavnostního zahájení se zúčastnili taktéž velvyslanci Albánie a Ukrajiny, představitelé Brazílie či ministr zemědělství Panamy.