První plodina už zmizela z polí do skladů. Tradičně zemědělci vyjeli nejdříve do polí s ozimým ječmenem a na Českobudějovicku už oslovené podniky mají i sklizeno. Otázkou ale je, za kolik se podaří sklizené obilí prodat.

V pondělí 10. července například dosekli pole s ozimým ječmenem v ZOD Borovany. Podle Jindřicha Kořínka ze ZOD měli výnos plodiny zaseté na 135 hektarech mírně nadprůměrný. „Kvalita vlivem sucha je menší,“ doplnil Jindřich Kořínek. Zdůraznil ale, že důležité nyní bude, za kolik se sklizené obilí prodá. Ve hře je jednak obilí, které se navíc dostalo do Evropy z Ukrajiny a potom i menší zájem o ječmen jako takový. Ubylo totiž prasat a proto se nevyrábí tolik krmných směsí, jejichž součástí je také ozimý ječmen.

V Borovanech očekávají pokračování sklizně ke konci měsíce. „Po 25. červenci bychom mohli pokračovat ve žních,“ odhaduje Jindřich Kořínek a doufá, že se ještě naplní předpověď meteorologů a v nadcházejících dnech přijde déšť, který by ve finále vylepšil zrání triticale, pšenice nebo řepky.

Průměr i v Dubném

Ozimý ječmen už mají přibližně dva týdny sklizený v Zemědělské společnosti Dubné. Ta hospodaří celkem na ploše necelých 3000 hektarů a má téměř 500 akcionářů. Podle Jiřího Spěváčka, předsedy představenstva, byl letošní výnos 52 metráků z hektaru v podstatě průměrný, v posledních letech zde ale měli lepší. V pondělí dokončili senáže. Problém je s tím, že dlouho nepršelo, a tak posečeným porostům chybí hmota. „Něco málo chybí do celoročního průměru,“ naznačil Jiří Spěváček. Připojil, že ale první seče byly letos výnosově dobré, takže teď jsou zásoby jen malinko pod celoroční potřebou a ještě v Dubném počítají, že něco vynesou třetí seče.

Horko a sucho, které ovlivnilo sena, může podle zemědělců ovlivnit třeba i nadcházející sklizeň pšenice. Půdě vláha citelně chybí. „Nacházíme se ve fázi zemědělského sucha a hrozí hydrologické sucho,“ upozorňuje Jiří Spěváček s tím, že nejvíce teď trpí suchem kukuřice. Ta by nutně vláhu potřebovala, protože je v důležité fázi růstu.

A sucho má vliv i na spoustu požárů, s nimiž se zemědělci potýkají více než v jiných letech.

U Malše vyhlížejí řepku

Z plochy 53 hektarů letos sklízeli ozimý ječmen v Zemědělském podniku Malše Roudné. „Výnos je průměrný, přes pět tun z hektaru. Dosíkli jsme v neděli,“ konstatoval předseda Tomáš Berka a doplnil, že podle počasí by za 10 dnů mohly v Roudném vjet kombajny do řepky. Sklizeň letos zahájili o tři dny později, než bývá zvykem.

Horší průměr mají letos výnosy ozimého ječmene v Zemědělském družstvu Hosín. Předseda Jiří Severa pro Deník uvedl, že vloni měli průměrný výnos 73 metráků z hektaru, ale letos to byl jen horší průměr, kolem 60 metráků z hektaru. „Trochu to zaschlo,“ přiblížil sklizeň Jiří Severa s tím, že ozimý ječmen zde měli na 90 hektarech.