Na polích se sucho zjevně podepisuje na jařinách. „Dobře na tom nejsou ječmeny, hrachy a cukrovka, možná bude mít problémy i kukuřice. Naopak pícniny a ozimy by mohly vláhový deficit ještě dohnat. Je ovšem třeba, aby brzy pořádně zapršelo,“ krčí rameny viceprezident České agrární komory a jihočeský zemědělec Pavel Novotný. V horším případě budou muset pěstitelé porosty zaorat.


V přírodě bezesporu chybí vláha vinou mizerné zimy, ale také loňského horkého podzimu. „Nelze zatím mluvit o katastrofálním dopadu výrazného prosušení půdy, na odhad škod je opravdu ještě brzy, ale obchodníci již negativní dopad sucha na úrodu očekávají a zvyšují cenovou nabídku pro letošní žně,“ připouští Novotný.


Ubývající voda v přirozených zdrojích komplikuje život také zvěři a ostatním živočichům. „Myslivci se snaží proto po dohodě s majiteli pozemků budovat napajedla v podobě koryt, fóliových nádrží či uměle budovaných jezírek. Funkčních zdrojů vody musí být v každé honitbě několik, protože zvěř má částečně teritoriální chování. V každém by mělo být ponořené prkno, aby ve vodě neutonula mláďata a drobní živočichové,“ připomíná pracovník Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha.


Rozum za těchto okolností zůstává stát nad činy vandalů, kteří již mnohde taková umělá napajedla zničili.