„Od povodní v roce 2002 jde počasí do hrozných extrémů. Nic průměrného,“ konstatoval včera předseda Zemědělského družstva Jankov Zdeněk Houška na adresu posledních let.


Pšenice na lehčích půdách a jarní ječmeny patří tento rok k nejpostiženějším plodinám. Obilí kvůli nedostatku vláhy těžko vzcházelo i dozrávalo. Trochu lépe na tom byly ozimy nebo porosty zaseté mimořádně brzo, které ještě využily vláhu v polích v prvním období jara. Část porostů letos ani dozrát nestačila a zaschla.


„Nejsou to žádné zázraky. Výnosy jarních ječmenů nejsou ani na úrovni padesáti procent průměru minulých let. Na zemitých polích to bylo ještě slušné, ale na kopcích to zaschlo,“ popsal situaci v čížkrajickém zemědělském družstvu předseda Karel Štangl.


„Odpovídají tomu ceny, které jsou stanovené,“ poukázal na mírně vyšší ceny obilovin Houška, ale již dříve upozornil, že jen odráží skutečné náklady, které zemědělci mají.


Řada zemědělských podniků skončila se žněmi v červenci, nyní je sklizená z polí většinou i sláma a náskok proti jiným rokům je přibližně tři týdny.
Ale slunečné počasí působí zemědělcům již nyní další starosti. Suchem „vyhořelé“ travní porosty dávají třeba jen třetinové výnosy ve srovnání s minulými roky a ani kukuřice na siláž neslibuje nápravu situace. Její výnosy budou známé v polovině září, ale už nyní je jasné, že nezbude, než sáhnout do zásob. „Je štěstí, že v pícninách byly zásoby, ze kterých budeme krmit,“ zmínil Houška.