Potvrdil to i letošní průzkum Daphne ČR – Institutu aplikované ekologie, při němž se pracovníci institutu osobně dotazovali třicítky zemědělců z Českobudějovicka, Vltavotýnska a Trhosvinenska na to, co je nejvíce trápí.
„Většina zemědělců si myslí, že je příliš administrativy, že úřady příliš nezvládají komunikaci kolem administrativy a poskytují málo informací,“ uvedl odborný pracovník Daphne ČR Pavel Němec. Podle zemědělců je to způsobeno hlavně nepropojením úřadů, které si navzájem neposkytují potřebné informace a zemědělec vše musí dokládat několikrát.
„V posledních průzkumných rozhovorech letos v srpnu jsme se setkali s několika názory, že se administativa v posledním roce zlepšila hlavně při žádostech o dotace,“ řekl Němec, podle nějž byl největší tlak krátce po vstupu do EU, kdy české úřady požadovaly více administrativy, než bylo třeba.
I když se v současné době administrativa kolem dotací mírně snížila, zvyšují se významně především provozní požadavky na vedení nejrůznějších evidencí.
„Není to jen administrativa spojená s dotacemi, ale nahrnulo se plno nařízení a předpisů – veterinárních, plemenářských, stavebních, k ochraně životního prostředí, k ochraně vod a spousta dalších,“ vyjmenoval Zdeněk Houška ze Zemědělského družstva Jankov. „Dnes už musíme kvůli administrativě zaměstnávat jednu osobu na plný úvazek,“ dodal Houška.
Zemědělci poukazují i na to, že by se měl změnit systém dotací a zjednodušit postup pro jejich čerpání. „Všichni zemědělci, kteří dotace kritizují si stěžují na to, že dotace křiví hospodářské podmínky, omezují možnosti hospodaření a unifikují jej,“ uvedl Němec. Třetina zemědělců dokonce tvrdí, že dodržet podmínky dotací jde jen velmi těžko.
Ačkoli se zemědělci setkávájí s neochotou na úřadech a někdy se nedozvědí, co potřebují, informovanost se podle nich poslední dobou zlepšila. Významnou roli hrají Zemědělské agentury a Krajská informační střediska.