„Ministerstvo zemědělství muselo snížit finanční prostředky určené na dotační programy oproti loňskému roku,“ potvrdil Deníku za odbor komunikace ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.


Konkrétně se jedná o více než 344 milonů korun. „Ministerstvo financí pro příští rok stanovilo finanční strop ve výši devět set padesát milionů korun,“ vysvětlil důvod krácení dotací Vorlíček.


Zemědělci rozhodnutím ministerstev nejsou nadšeni. Například o tom, že nedostanou peníze na nákup uznaného osiva pšenice, se dozvěděli až ve chvíli, kdy už uznané, a tedy dražší osivo zakoupili.


„Jsou to certifikovaná osiva. Ne vlastní. Nerozšiřují se tolik choroby, škůdci a podobně,“ upozornil na rozdíl mezi osivy předseda Zemědělského družstva v Jankově Zdeněk Houška.


Houška doplnil, že v součtu různých dotací jsou na tom čeští zemědělci hůře než zahraniční konkurence ze „starých“ zemí Evropské unie. V konkurenčním boji to potom snižuje šance českých podniků na úspěch.


Dalším důležitým programem, kterého se dotkne rozhodnutí ministerstva, je udržování genetického potenciálu zvířat. Sem spadají například nákupy plemenných býků, beranů, kozlů nebo podpora přenosu embryí.


Menšího okruhu zemědělců se týká krácení peněz na podporu sklizně máku setého, nebo pěstování plodin pro energetické využití.
Celkové národní dotace za rok 2006 činily podle ministerstva zemědělství 1,7 miliardy korun.