Mezi prvními vždy končí sklizeň ZOD Blata, sídlící v Sedlci. „Zítra skončíme s celými žněmi. Celkem je to v lepším průměru,“ komentoval v pátek pro Deník letošní sklizeň František Pešek, předseda sedleckého zemědělského podniku.

„Jsme tady v kotlině,“ vysvětlil Pešek důvod pravidelného čelného místa v pelotonu sklízejících.

Ozimé pšenice, které jsou tradičním závěrem žňových prací obilovin, oseli letos na 1000 hektarech. „Výnosy jsou v průměru přes pět tun, celkem je to dobré,“ vyjádřil svou spokojenost s výnosy Pešek.

Jak prodají?

Větší starosti ovšem zemědělcům dělají ceny. Ne všude už dosahují loňské výše a pohybují se pro pšenici i na úrovni 3500 korun za tunu, což je o desítky procent méně, než vloni na podzim. „Můžeme mít výnosy zlatý, když za to nedostaneme nic,“ konstatoval na adresu výkupních cen Jinřich Kořínek, předseda ZOD Borovany.

V Borovanech už mají sklizenu většinu ploch. U ozimých ječmenů měli průměrný výnos 5,5 metrického centu z hektaru. „Mohlo to být lepší,“ poznamenal Kořínek. Z ozimé pšenice mají sklizeno 150 ze 485 hektarů. „Jde to pomalu. Měli jsme hodně řepky,“ doplnil Kořínek.

Polehlého obilí v důsledku přeháněk a vichru měli Borovanští menší část. „Musí se s tím vyhrát. Když je extrémní sucho, tak to jde síct,“ řekl borovanský předseda.

V Zemědělské společnosti Dubné, a. s., kombajny vedle pšenice sklízejí nyní oves. Bilancovat už mohou třeba u jarního ječmene. „Ječmen šel relativně brzo domů. Výnos byl průměrně kolem dvaačtyčtyřiceti metráků po hektaru. Bejvávaly lepší leta,“ popsal výnosy agronom Jiří Spěváček.

Ze 120 hektarů ovsa měli Dubenští posečeno do pátku 70 hektarů. „Máme vlastní výrobu krmných směsí. Něco zakomponujeme do krmných směsí, něco jde na obchod,“ přiblížil využití komodity Spěváček.

Po obilovinách zůstane ve většině zemědělských podniků ke sklizni už jen kukuřice.