Vyšetřování pěti požárů, které se odehrály za minulý měsíc, totiž zatím nevedlo ani k dopadení pachatele, ani ke konstatování, že oheň vznikl kvůli nedbalosti.

Požáry, které ničily v Čakově, Radošovicích a Čejkovicích, znamenaly celkovou škodu ve výši 13 milionů korun.

„My jsme postiženi nejvíc. Dva sklady lehly popelem. Částečně i dva stohy,“ popsal škody Jiří Návara, předseda představenstva Zemědělské společnosti Dubné, a. s. a Zemědělci v Dubném přišli o 1300 tun slámy a 800 tun sena. Dalším postiženým bylo družstvo Skalka z Jankova, kterému shořel sklad v Čakově.

Zemědělci z Dubného si myslí, že tolik požárů nemůže být náhoda. „Je to cílené k nám,“ je přesvědčen Návara, který dodává, že škody jsou citelné, ale provozní potíže zatím neočekává, pokud neutrpí společnost další škodu na píci nebo na slámě na podestýlku. Obě komodity jsou podle šéfa dubenské společnosti stejně důležité a jejich nákup v současnosti by byl problematický. Zemědělci dokonce v obavě před žhářem začali i sami hlídat uložené seno a slámu.

„K šetření požárů byl ustanoven specializovaný tým. Spolupracuje s hasiči i poškozenými organizacemi,“ uvedla v pondělí k postupu policie krajská tisková mluvčí Jana Kameníková.

Podle Kameníkové na základě dosavadních poznatků policie nelze vyloučit úmyslné jednání, ale ani nedbalostní příčiny požárů. „V současné době tým provádí šetření, dodala Kameníková.

Škody by byly ještě větší, kdyby se hasičům nepovedlo dva stohy částečně zachránit. Podle tiskové mluvčí českobudějovických profesionálních hasičů Nicole Hovorkové při jednom ze zásahů hasiči zamezili povrchovému šíření požáru z čelní strany nasazením několika proudů vody. „Po příjezdu techniky zemědělského družstva, nakladače, bylo přikročeno k oddělení hořící části od zbytku stohu za stálého zkrápění zasažené části,“ popsala způsob záchrany jednoho stohu Hovorková.

Podle ní přispělo k úspěchu i to, že požár byl včas ohlášen. „Výhodou je také příznivý směr větru,“ upozornila na rozhodující faktory mluvčí hasičů.

Stoh naposledy dubenskému družstvu hořel před více než deseti lety, ale tehdy to byl ojedinělý požár, který vznikl kvůli neopatrnosti dětí.