„Veškerý výtěžek ze vstupného na výstavu jde na pomoc do Nepálu a v Českých Budějovicích chystáme i benefiční koncert," řekl včera Deníku cestovatel, fotograf, spisovatel, dobrodruh a zároveň jednatel brněnské CK Livingstone Rudolf Švaříček.

Při slavnostním zahájení výstavy z vás tady v Jihočeském muzeu sálala radost a štěstí, a pouhý týden nato jste musel vstřebat zprávy o tragédii s tisícovkami mrtvých v Nepálu a strachovat se o lidi, kteří tam v té době s vaší kanceláří byli. To byl asi pořádný šok, že?
To máte pravdu, když si uvědomíme, co se během těch pár dnů stalo. Zahájení jsme tady zažívali nejen s bhútánskou královnou matkou, ale i s dalšími členy delegace. Vyprávěli jsme si o Himálaji, Bhútánu, Nepálu, Indii i Tibetu. Prožili jsme několik intenzívních dnů i s naším velvyslancem, kdy jsme třeba stáli tady v koutě a rozebírali pikantní historky z našich společných cest po Bhútánu a Nepálu.

Všichni jsme si užívali a vychutnávali tyhle asijské země v nejkrásnějších světlech. Bhútánská královna matka byla z výstavy nadšená, všechno si osahávala a chtěla poznávat, byla hravá jako dítě. Meditovali jsme společně ve zdejší svatyni, ze které nechtěla ani odejít. Všechno prožívala a její nadšení z výstavy bylo velmi silné. Tihle lidé jsou totiž velmi emotivní. Podobně se chovalo všech devět členů bhútánské delegace, kteří se pořád vraceli a nemohli pochopit, jak se nám tady podařilo takovou svatyni postavit.

A přesně týden na to se v Nepálu odehrálo strašné zemětřesení, které naprosto převrátilo životy našich kamarádů a přátel. Stačil pouhý týden, aby všechno otočil do úplně jiné roviny.

Poslední dny a noci jsme teď žili Nepálem naplno. Nastaly nekonečné noční telefonáty na velvyslanectví, protože je tam samozřejmě posunutý čas. Stále jsme si volali a řešili letecké speciály, vyhledávali jsme potřebné věci a informace. Zaplaťpánbůh, a to je obrovské štěstí v tomto jinak velikém neštěstí, že všichni naši kamarádi, kterými jsou i všichni klienti naší cestovní kanceláře, jsou v pořádku a nyní už zpátky a v bezpečí doma v České republice.

O kolik lidí, kteří tam v době zemětřesení s vaší kanceláří byli, jste se strachovali a pomáhali jim dostat se co nejrychleji a v pořádku domů?
Zemětřesení v Nepálu s námi se všemi hodně zamávalo. Naše kancelář tam měla přes padesát přátel a kamarádů. Všichni se odtud v pořádku dostali. Poslední z nich se dostali do Káthmándú z národního parku Chitwan a už také v pořádku odletěli.

Teď ve středu máme ještě jednu skupinu v Tibetu, ale i oni jsou všichni v bezpečí. Hned po prvním zemětřesení, kdy to bylo velmi kritické, jsme je ubytovali u kamarádů venku ve stanech, abychom snížili rizika padajících stropů. U přátel v Káthmándú jsme na zahradě zajistili stany, a všichni tam v pořádku vyčkali, až se dostali do leteckých speciálů.

V koordinaci s českou ambasádou se nám podařilo postupně všechny naše lidi dostat do letadel a mohli tak opustit Nepál.
Jejich zážitky byly asi hodně náročné a drsné. Nepál je naší nejoblíbenější a zásadní zemí. Byl jsem tam v únoru a teď je najednou spousta staveb navždy pryč. Je to hodně kruté, zvlášť když si vezmu tamější lidi, jejich skvělou nepálskou povahu a krásnou mentalitu, jejich věčně rozesmáté tváře. Tahle krutá facka je pro všechny asi hodně náročná.

Humanitární organizace hned vyhlásily sbírky a lidé solidárně posílají peníze na účty, ze kterých se financuje pomoc. Pomáháte i vy?
Samozřejmě jsme se hned rozhodli, že obětem zemětřesení pomůžeme, a dokonce na více frontách najednou. V téhle chvíli je pomoc Nepálu zásadní. Rozhodli jsme se, že veškeré vstupné, které vybereme na naši výstavě Šangri-la, půjde na Nepál. Zvolili jsme projekt Namasté Nepál, v rámci kterého se tam staví bambusové školy. Jednu z nich postavíme i v zasažené lokalitě, vzdálené asi 40 km od Káthmándú, a na tuto pomoc půjdou peníze, které vybereme na výstavě.

Lidé zároveň můžou posílat peníze i na účet sdružení Namasté Nepál, číslo účtu je 129 929 929 / 0600, variabilní symbol 1234. Před chvílí jsem jim zrovna volal (rozhovor se konal ve středu po 13. hodině pozn. aut.) a v této chvíli je na účtě už přes čtvrt milionu korun, což je fantastické. Mám z reakcí lidí a jejich solidarity velkou radost a věřím, že i naše sbírka a pomoc obětem v Nepálu bude úspěšná.

Když teď máme díky vaší výstavě Šangri-la až do konce roku v Českých Budějovicích kus Nepálu, nechystáte nějakou benefiční akci přímo tady?
V druhé polovině května bychom chtěli uspořádat v Českých Budějovicích benefiční koncert. Někteří muzikanti nám už slíbili, že na koncertě zahrají. Součástí bohatého programu bude samozřejmě i vystoupení nepálských tanečníků a tanečnic nebo dalších umělců, ochutnávka tradičních nepálských specialit a také promítání snímků z Nepálu. Tak, jak jsme ho zažili před zemětřesením, i jak vypadá nyní.

Úplný program a přesné informace budeme mít za pár dnů, pak je hned oznámíme. Celý výtěžek z benefičního koncertu půjde do stejné postižené oblasti, kam půjdou i peníze vybrané ze vstupného z naší výstavy.