Petr Vitoň byl povoláním stavař, nejdříve pracoval jako projektant. Působil v redakci týdeníku Jihočeský stavbař. Od roku 1972 spolupracoval s Jihočeskou pravdou jako sportovní fotograf. Jako ryba ve vodě se cítil na Lipně, jezdil "na prkně" a o windsurfingu také psal.

Po sametové revoluci pracoval jako kameraman jihočeských televizí, byl instruktor lyžování a jihočeské jachtaře propagoval dodnes. "Jsem spokojený důchodce, protože se mi zatím daří i fotit a točit," řekl v rozhovoru pro Deník v roce 2020.

close Petr Vitoň info Zdroj: Deník/ Kamil Jáša zoom_in Petr Vitoň v redakci Českobudějovického deníku. 

Jak na Petra Vitoně vzpomínají jeho kolegové?

Pohotový fotograf, velmi obětavý kameraman. A hlavně kamarád.
"Přišel jsem jako mladík v krátkých kalhotech s červenýma ušima do redakce tehdejší Jihočeské pravdy, kde v jedné místnosti seděli Petr Turek, Vláďa Majer a Míla Ortman. Jako u tří mušketýrů nesmím zapomenout na čtvrtého vzadu, tím byl Petr Vitoň," zavzpomínal nedávno při návštěvě svých rodných jižních Čech publicista Jan Rejžek. "Vytvořili jsme s Petrem dvojici. Byl můj dvorní fotograf. Měl úžasně vtipné nápady." Jan Rejžek dokonce jednu anekdotu okamžitě vysypal z rukávu: Dělal jsem rozhovor s mladou dostihovou jezdkyní. Petr ji vyfotil na budějovické křižovatce na houpacím koni… Vyhráli jsme si spolu."
Petr se často pohyboval u Lipna. Nejen na břehu, ale plul po jeho hladině. Pochopitelně s fotoaparátem. Snímky, které pořídil při závodech jachet, kouzelně dokreslovaly kouzlo jihočeského moře.
Kamil Jáša, sportovní novinář

Ta zpráva všechny, kdo ho znali, zarmoutila… Petr Vitoň začal spolupracovat se sportovní rubrikou našich novin už v době, kdy Deník vycházel pod názvem Jihočeská pravda. Byl totiž sportovním nadšencem. Jeho oblíbenými sporty, kterým se sám aktivně věnoval, byly především jachting a lyžování. V letech, kdy po kraji jezdila na různé fotbalové akce tehdy populární fotbalová jedenáctka jihočeských novinářů, hrál Petr Vitoň i fotbal. Fotografoval ale všechny sportovní události, o nichž Deník psal. Od konce 60. let pracoval jako redaktor týdeníku Jihočeský stavbař, po roce 1989 byl zvolen šéfem jihočeského syndikátu novinářů. Jeho zasvěcené reportáže z jachtingu vycházely na sportovní stránce Deníku ještě loni, kdy mu bylo osmdesát let. Letos v létě už se jich čtenáři bohužel nedočkají…
Míla Ortman, sportovní novinář