Často je i u vyšetřování vražd či tzv. náhlých úmrtí, mezi které se řadí právě sebevraždy. Deníku přiblížil, jaké jsou policejní postupy při vyloučení cizího zavinění, nejčastější způsoby sebevražedného jednání i důvody lidí, kteří se rozhodli sáhnout si na život. Policie podle jeho slov v těchto případech nezanedbává ani prevenci.

Prevence

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince důvěry 387 313 030 nebo Linku první psychické pomoci 116 123.

Jak se vyšetřují sebevraždy?

Na začátku není vždy hned zřejmé, zda se jedná o násilný trestný čin s následkem smrti, nebo zda na sobě osoba spáchala čin, který ji uvedl do stavu zemřelého. Ohledání provádí lékař, koroner. U policie tělo prohlíží policejní technik z kriminální služby, pokud je podezření na zavinění jinou osobou, tak je na místo mnohdy povolán rovnou i soudní lékař. Pro něj je lepší, když vidí situaci v reálu a potom si zbytek ohledání provede na svém pracovišti. Na každé náhlé úmrtí, do kterých řadíme i sebevraždy, vyjíždí od roku 2009 podle nařízení policejního prezidia kriminální služba s technikem.

close Grafika. Sebevraždy v Jihočeském kraji. info Zdroj: Deník/PČR zoom_in Sebevraždy v Jihočeském kraji.

Jak se nejčastěji lidé pokouší připravit o život?

V Jihočeském kraji se lidé nejčastěji předávkují léky, jde o demonstrativní pokusy o sebevraždy, míváme to skoro ob den, ale jsou to nedokonané skutky. Takže jsou včas zachráněni, končí potom v lékařské péči. Občas bývá uškrcení lanem – tedy oběšení, nebo také skok z výšky. A opravdu často se setkáváme se skoky pod drážní či kolové vozidlo na silnici. V posledních třech letech je to asi nejčastější způsob, ke kterému policie vyjíždí.

Lze rozdělit způsoby spáchání také dle pohlaví?

U nás na jihu Čech muži nejčastěji skáčou z výšky nebo pod nějaké kolové nebo nekolové vozidlo. Opravdu hojně se vyskytují skoky pod jedoucí vlak. Mezi Veselím a Dráchovem jsme měli na podzim v rozmezí asi dvou dnů hned dva sebevrahy na kolejích.

Naopak ženy chtějí být po smrti krásné, tak ty spíše přemýšlí o způsobu a volí raději předávkování léky, které mohou zapít například i alkoholem. Ještě jsou schopné po sobě předtím důkladně uklidit. Když by se žena škrtila nebo podřezala, vypadala by nevzhledně. Nepřejí si, aby je takto někdo našel.

Jaké jsou nejčastější důvody?

V naší statistice dominují rodinné důvody. V jednotkách uvádíme také pracovní, školní či existenční důvody. Občas se vyskytují i politické a náboženské příčiny, někdy i fyzická nemoc. Poměrně často jde o deprese. V letošním roce mohla mít na některé osoby vliv práce z domova tzv. homeoffice, distanční výuka a další důsledky opatření proti šíření koronaviru. Klasické jsou případy, kdy jde o rodinu, rozpad vztahu, dluhy. Děti často řeší své špatné školní výsledky spíše útěkem než sebevraždou. Je důležité, aby s nimi rodiče mluvili a sledovali jejich prospěch průběžně.

Máte z praxe vysledováno, že v některém období dochází častěji k sebevražednému jednání?

Sebevražda je jev sociologický a běžný. Dříve bývalo kritické období jaro i podzim. Na lidi podle psychologů totiž působí světlo, přichází podzimní a jarní únava ruku v ruce s depresí. V posledních několika letech jsou však sebevraždy takřka každý den. Stává se to také zpravidla častěji v období svátků, kdy jsou lidé sami. U starších osob hrají roli také zdravotní problémy, bolesti či samota. Nechtějí přidělávat starosti ostatním a chtějí život sami ukončit.

Dělá policie nějakou prevenci už u dětí například?

Pochopitelně, s dětmi se o tom bavíme velmi často. Navštěvujeme učiliště a střední školy, když to situace dovolí, kde o tom přednášíme. Policejní tiskový mluvčí z Tábora Miroslav Doubek jezdí také na takové preventivní akce například do Dětské psychiatrické nemocnice Opařany, kde jsou velmi problémové děti. Přednášky děláme i v různých dalších jihočeských zařízení jako je Dětský diagnostický ústav v Homolích a Šindlových Dvorech u Českých Budějovic, navštěvujeme azylové domy pro ženy a dívky a další podobná zařízení, kde mají obyvatelé sklony k těmto činům.