Jak správně postupovat si zájemci vyzkouší na věrném modelu ženského hrudníku, v němž  je dokonce ukryto hned několik nebezpečných nádorů. Od odborníků se zároveň dozvědí spoustu dalších užitečných informací a rad.

„Nezapomínejte na  pravidelné vyšetření každý měsíc, a to přesto, že jste nedávno podstoupily třeba mamografický screening a ten nic neodhalil, některé nádory mohou růst velmi rychle," kladla včera na srdce přítomným dámám  konzultantka onkologické prevence Blanka Kubátová.

Její slova potvrdila i jedna 
z příchozích dam,  která již před lety prodělala  úspěšnou léčbu rakoviny prsu. „Doktoři mi nejprve vynadali, že jsem nepřišla dřív, měla jsem tenkrát bulku velkou jako švestka, ale ono to rostlo opravdu strašně rychle.  Stejně tak ale reagoval nádor i na chemoterapii," vypráví žena, jež se i přes nepříznivou diagnózu nyní těší dobrému zdraví.

Právě včasné odhalení nádoru a okamžitá léčba jsou klíčovým faktorem pro další vyhlídky pacientek. Jak ale ukazují zkušenosti z praxe, spousta žen je s běžnou prevencí na štíru. Přiznávají to mnohdy i při návštěvě stánku v IGY centru, kde mohou nyní až do 30. března vždy mezi 11. a 19. hodinou dohnat alespoň teorii.

Možnost probrat s odbornicí jakékoli otázky k tématu, o němž se stále trochu stydíme otevřeně mluvit, využila včera i herečka Jihočeského divadla Dana Verzichová. „Já sice chodím na pravidelná vyšetření, sama se také prohmatávám, ale přesto jsem se dozvěděla mnoho nového, třeba že lze provádět samovyšetření i během kojení. Je dobré vyzkoušet si to na modelu, zjistit, jak do hloubky je třeba jít," pochvalovala si instruktáž.

„Sama mám ve svém okolí spoustu žen, ať už v rodině, nebo mezi kamarádkami, které toto onemocnění postihlo. Jsem proto strašně ráda, že taková prevence existuje a člověk může celkem snadno předejít zdravotnímu průšvihu. Čím dřív se na nádor přijde, tím větší je šance na vyléčení. Není proto důvod samovyšetření nedělat, když nás stojí jen několik minut času," myslí si Dana Verzichová.

Od informačního stánku se ale nemusí držet daleko ani muži. „Rakovina prsu není výjimkou ani u chlapů, navíc mohou hrát důležitou roli i při diagnostice nádorů u žen. Je známo, že až třicet procent rakoviny prsu odhalí u žen jejich partneři," připomíná Blanka Kubátová.

Jak na toKDY?
Prsa by si měla pravidelně vyšetřovat každá žena bez ohledu na to, že například chodí každé dva roky na mamograf. Čas na samovyšetření si najděte každý měsíc zhruba 5. až 10. den po začátku menstruace. Pokud nemenstruujete, vyberte si konkrétní datum v měsíci.

CO?
Prozkoumat je třeba rozsáhlou oblast ohraničenou přibližně klíčními kostmi nahoře, podpažními jamkami a kosticemi podprsenky po stranách a spodním lemem podprsenky.

JAK?
1. Začněte před zrcadlem, důkladně si prohlédněte prsa z více úhlů, všímejte si nezvyklých hrbolů i propadlých míst, změn barvy kůže, změn  barvy i tvaru bradavek či dvorců, výtoku z bradavek (vždy je stiskněte), zvětšených pórů kůže.

2. Lehněte si na záda, při vyšetření vnější poloviny pravého prsu si podložte pravé rameno polštářem, pravou ruku si dejte za hlavu.  Přiložte na prs naplocho vedle sebe tři prsty levé ruky a krouživými pohyby prohmatejte postupně kousek po kousku celou oblast. Na každém místě střídejte tlak, abyste prohmatala tkáň na povrchu i v hloubce. Při vyšetření vnitřní poloviny prsu již ležte na rovné podložce. Zrcadlově stejně postupujte u druhého prsu. Bulky mohou mít různou konzistenci, pod prsty se mohou i pohybovat.

3. Na závěr si sedněte a stejným způsobem si prohmatejte i okolí klíčních kostí.

CO PAK?
I pokud si nahmatáte bulku, ve většině případů se nemusí jednat o zhoubný nádor. Přesto nic neponechávejte náhodě a obraťte se neprodleně na svého lékaře či přímo na mamografické centrum.