„V pondělí 3. února 2020 bude vyvěšena státní vlajka na půl žerdi na historické českobudějovické radnici. Na dalších budovách magistrátu v Jeronýmově a v Kněžské ulici, kde jsou vlajky upevňovány do držáku, bude vlát černý prapor,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.

Česko se v pondělí naposledy rozloučí s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), který před dvěma týdny zemřel. Smuteční shromáždění se uskuteční v teplickém divadle a pražském Rudolfinu. Vláda na pondělí vyhlásila státní smutek, vlajky na úřadech budou staženy na půl žerdi a v poledne se v celé zemi rozezní sirény.

Jaroslav Kubera, předseda Senátu. Zemřel 19. ledna 2020.
Jihočeši reagují na smrt Jaroslava Kubery: Pro českou politiku to je ztráta

Kubera, který zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic, dvě desetiletí byl senátorem. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda. Prezident Miloš Zeman se rozhodl Kuberovi posmrtně udělit Řád bílého lva.

Státní smutek. Ilustrační foto.
Zesnulého senátora uctí černé vlajky

Lidé se budou moci rozloučit s Kuberou v Krušnohorském divadle v Teplicích. Rakev s ostatky tam bude vystavena od 11:00 do 17:00. Veřejnost bude moci sledovat na velkoplošné obrazovce také pietní shromáždění v Rudolfinu, které začne v 16:00. Zúčastní se ho nejvyšší ústavní činitelé, představitelé justice, církví, diplomaté nebo rektoři veřejných vysokých škol.

Na hodinovém shromáždění v Rudolfinu vystoupí jako jediný řečník někdejší šéf horní komory Parlamentu a dlouholetý rodinný přítel Přemysl Sobotka (ODS). Vystoupí rovněž Severočeská filharmonie Teplice.