Jeho láska ke stromům je taková, že sám o nich říká, že jsou jako kdyby to byly jeho děti. Jedním z nich je právě buk lesní vysazený v dubnu roku 1968 s nadějí a touhou po svobodě naší republiky. Tento strom svobody má obrovský význam zejména pro další generace.

V minulosti sbíral tzv.“ balonové noviny“, které byly v padesátých letech ve formě letáků shazovány pomocí malých balonů v rámci operací Svobodné Evropy nad československým územím. Přinášely jiné informace o politické situaci na obou stranách železné opony než komunistický tisk doma.

ZPRÁVY ŠÍŘIL DÁL

Když noviny našel, tak se snažil o jejich další propagaci i s vědomím, že mohl být přistižen a následně potrestán. Dodnes jich má doma na ukázku okolo třiceti a také v jiných jazycích (např. maďarština, polština a také ruština).

Jednoho dne mu byl asi před 25 lety adresován dopis psaný v anglickém jazyce a v něm se skrývalo pět semen. Protože neuměl anglicky, nechal si dopis přeložit. Bylo zde psáno, že semena pochází z jinanu v Hirošimě, který jako jediný přežil svržení atomové bomby 6. srpna 1945 během druhé světové války.

PŘEŽIL JEDINÝ JINAN HIROŠIMA

Ze semen tak vypěstoval pět malých stromků a vysázel v okolí Rudolfova. Jeden někdo zlomil, tři někdo vytáhl ze země a jako jediný se dochoval stromek vysazený před pěti lety (2013) na okraji Děkanského lesa v katastrálním území Hlincová Hora.

Za rudolfovský spolek Náš domov MUDr. Jaroslav Valevský