close V Domě sv. Pavla navýšili kvůli mrazům kapacitu pro nocleh. Jednou denně se tu vydává teplá polévka. info Zdroj: Denisa Wiessová zoom_in „Naposledy zachránili budějovičtí strážníci před umrznutím ženu, která spala na pódiu u Kulturního domu Slavie. Našli ji podchlazenou, zavolali záchrannou službu,“ uvedl mluvčí městské policie David Štýfal.

Českobudějovická městská charita proto vyhlásila krizový režim a v noclehárně Domu sv. Pavla nechává přespat téměř všechny zájemce. Podmínkou je, aby ten, kdo v noclehárně přespává, neměl v krvi více než 1,5 promile alkoholu a nechoval se agresivně. „Když jsou minusové teploty, máme krizový režim. K dvaceti lůžkům noclehárny přidáváme ještě místnost, ve které jsou takzvané teplé židle a tam mohou strávit noc další zájemci. Zatím nám tato zvýšená kapacita stačí. Denně u nás nocuje asi pětadvacet klientů,“ popsala pracovnice Městské charity Denisa Weissová.

O ty, kteří nemohou, ale často ani nechtějí, využít služeb noclehárny, se stará terénní pracovnice Andrea Vitošová. „Důvodem, proč někteří zůstávají na ulici je alkohol. Často se při terénní práci setkáváme s názorem, že také nechtějí mezi ostatní klienty, se kterými by se nepohodli,“ řekla Andrea Vitošová, která v terénu rozdává teplé ponožky, čepice a rukavice a na vyžádání měří teplotu. O teplé oblečení pro lidi bez domova se starají také v Domě sv. Pavla, jejichž šatna vydává zimní ošacení v každém všedním dni