„Když není zamrznuto, je to lepší, pro divočáky i pro spárkatou zvěř,“ řekl Deníku k letošní mírné zimě jednatel Okresního mysliveckého spolku České Budějovice Pavel Pletka. „Je to znát na spotřebě krmiva, objemového i jadrného,“ doplnil myslivec.
Chybějící sníh je výhodou například pro spárkatou zvěř – srnčí, daňky nebo muflony, protože si může snáze vybrat trávu k pastvě. Pokud je v krmelcích založeno trochu horší krmivo, zvěř si raději sama něco najde v lese nebo na poli.
Vojtěška, jetel nebo voňavé luční seno však podle Pletky spolehlivě zmizí z krmelců i v mírné zimě. To, že nemrzne, prospívá i krmivu, protože například rozmrzlá řepa ztrácí na kvalitě.
Každý sám
Mírnou zimu vítá Jaroslav Novotný, předseda mysliveckého sdružení Vysoký Hrádek – Březí. „Krmelce stačí obcházet jednou za týden. Kdyby byla velká zima, tak nestačí ani dvakrát,“ komentoval teplé počasí Novotný.
Myslivec ale zdůraznil, že zvěř musí mít čerstvé krmení. „Každý člen si ho musí připravit sám. Nemáme společný seník,“ popsal praxi ve svém sdružení Novotný.
Každý člen se sám stará o krmelec a zásyp, kterých je asi dvacet na honitbu, jejíž rozloha činí necelých 2000 hektarů.
Bez ohledu na počasí ale čeká na správce honiteb na přelomu ledna a února další úkol spojený s péčí o zvěř. „Koncem ledna předkládají myslivci medikované krmivo proti vnějším i vnitřním parazitům,“ připomíná Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. „Proto musí od začátku ledna navykat srnčí na jaderné krmivo,“ doplnil k dalšímu mysliveckému úkolu Šilha.
Šetří i v oboře
Poměrně teplé počasí vyhovuje i hlubockým lesníkům, kteří se starají o zvěř i v oborách. „Samozřejmě mohou být dávky nižší, když se zvěř dostane k zemi, může sem tam najít třeba i žaludy. Dávky jadrných krmiv nemusí být tak velké,“ potvrdil lesní správce Jan Zasadil.
Jedinou stinnou stránkou mírné zimy je podle některých myslivců ztráta přirozeného výběru mezi zvěří. Slabší zima dává šanci k přežití i kusům, které by nepřečkaly velké mrazy a sníh. Myslivce pak čeká důkladnější práce s chovem.