Odmítli zde jmenovat ředitelkou vychovatelku Doris Wartnerovou, která na tomto postu skoro rok zastupovala nemocnou kolegyni.Důvodem je, že Wartnerová, která ve školce pracuje už deset let, žije s přítelem „na hromádce“, bez oddacího listu. „Tato forma je pro vedoucí církevního zařízení nepřípustná,“ napsal deník PNP. V důsledku tohoto rozhodnutí odstoupili dva předsedové spolku přátel školky sdružujícího 235 členů. Kritizují mj., že se s rozhodnutím čekalo takovou dobu, po kterou „družství“ zastupující ředitelky církvi asi nevadilo. Nadto ji právě církevní správa přesvědčovala, aby se o post vedoucí ucházela. Spolek přátel poskytuje zařízení významnou pomoc, organizuje například autobusovou dopravu žáků a finančně výrazně podporuje i materiální vybavování školy.

Nový marchský farář Swamy Pamisetty a člen církevní správy Wolfgang Rauch ujišťují, že rozhodnutí nebylo lehké. Dvakrát věc konzultovali s diecézí v Řeznu. Tam jim prý poprvé varovně naznačili, že v případě jmenování neprovdané ředitelky „budou potíže“, ale jednoznačněji se nevyjádřili. Na další dotaz jim bylo sděleno, že „manželství podobné společenství je pro katolickou církev neplatným svazkem“.

Tiskový mluvčí biskupství Jakob Schötz pro PNP řekl, že pojmem „divoké manželství“ církevní služební řád výslovně neoperuje, v zásadě ale stanovuje některé povinnosti loajality pro církevní pracovníky. K nim patří také „osobní způsob života, který neohrožuje důvěryhodnost církve a subjektu zaměstnavatele“. Podle církevního práva je vyloučeno další zaměstnání neplatně ženatého (vdané) ve vedoucí funkci.

Miliony do bydlení

Linec – V hlavním městě Horních Rakous je největším vlastníkem bytů obec – patří jí jich 18 500. Na jejich renovaci a údržbu letos vydá 32 milionů eur. Patnáct milionů půjde na úpravy celých bloků, deset na vylepšování jednotlivých bytů například při změně nájemníků, sedm na běžné opravy a údržbu. Město zdůrazňuje, že tyto investice přinesou zisk také podnikatelům regionu jako dodavatelům. Úpravy směřují především k zateplení budov. Linečtí lidovci požadují pro město koncept energetických úspor, z něhož by profitovali i další vlastníci bytů a nájemníci. Městský bytový podnik totiž pokrývá jen 18 procent bytového fondu a 21 procent obyvatel města.

Nekonečné kolony

Největší provoz v Rakousku zaznamenali loni na Západní dálnici u Haidu. Projelo tudy 4,382 milionu nákladních aut. Následují Jižní dálnice u Wr. Neudorfu se 4,076 milionu a Jihovýchodní tangenta u Handelskai (3,895 mil.). V deseti nejfrekventovanějších místech provoz meziročně vzrostl o 2,3 až 7,8 procenta. Vozidla jsou počítána na 81 místech, z toho na sedmdesáti kamiony.

Bad Füssing je špička

Termální lázně, kam jezdí pravidelně i mnoho Jihočechů, jsou nejen lázeňským místem s největším počtem přenocování v Evropě, ale v bavorském a rakouském prostoru také cenově nejvýhodnější, napsal pasovský deník PNP.

Přední bavorské léčebné a termální lázně požadují za jednodenní vstup průměrně 15,30 eura. Výrazně levnější je Johhannesbad s devíti eury, s možností navštívit i sirné lázně pak s 11 eury. V Europatherme v Bad Füssingu se platí také devět eur, ale jen za pět hodin. Každá další hodina stojí euro navíc. V Rupertus Therme v Bad Reichenhallu chtějí 19 eur, v Bad Schallerbachu 19,50, v Bad Wörishofenu 23 eur, v Bad Birnbachu l20,90, v nedalekém rakouském Geinbergu 19,50.