Vystavovatelé sčítají tržbu a prodavači u stánků zlevňují zboží. Poloprázdnými cestami se potulují poslední návštěvníci. Letos jich tu bylo přes sto tisíc.

Na korbách nákladních aut mizí zemědělské stroje i květníky s nedoprodanými rostlinami. Pavilony postupně osiří, jen u stánků s jídlem a pitím se stále drží návštěvníci.

„Prodáváme teď jedenáctku za cenu desítky,“ smějí se dvě děvčata u stánku, kde čepují Holbu – ryzí pivo z hor. Ivana Zíková i Jana Kříhová se ale shodují na tom, že už toho mají po několika dnech dost. „Všechno nás bolí, ale hlavně že lidi byli spokojení. Nejvíc lidí bylo ve čtvrtek a v pátek,“ přiznávají. Narážet nové sudy v úterý odpoledne už ale nebudou. Nedopilo by se. Lidé tak musí pít, co je, a ne, co by chtěli. Třeba kvasnicové, které již došlo.

Jenom tržba mohla být lepší. Prý jim uškodilo, že stánek nebyl na hlavní cestě, ale poněkud schovaný. Milovníci piva si k nim cestu ale našli.

Přijeli i Černohorci

Zatímco u zeleného stánku s Holbou je ještě živo, žluté barvy jiného pivovaru mizí návštěvníkům z očí.

Stánek totiž balí mladí lidé z Černé Hory u Blanska. „Byla to vítaná brigáda,“ usmívá se Naďa Vacků, která studuje pedagogickou fakultu v Brně.

„Živitelka je jedna z největších akcí, na kterou pivovar jezdí. Je to ale spíš jako reklamní prezentace, než že bychom přijeli za výdělkem. Jsme spokojení, protože všichni říkají, že máme dobré pivo,“ směje se dívka.

Spolu s ní se za pípou oháněla ještě Miluše Kubová, spolužačka z fakulty, i Jaroslav Fojt, studující podnikání.

„Je to pěkný veletrh,“ říká Miluše Kubová z Olešnice a vytahuje z ledničky poslední zbylé láhve černohorského piva pro poslední zákazníky.

„Nezbyl nám ani jeden pivní tácek. Všechno si lidé rozebrali,“ říká. Brigádu na živitelce si pochvaluje. „Tahle práce není stereotypní jako někde u pásu. Navíc je to příjemné vytržení ze školního života.“ Jaroslav Fojt dodává, že pivovaru pomáhá i během školního roku.

Cestu do jižních Čech prý brali i jako zpříjemnění prázdnin. „Spali jsme v hotelu v Litvínovicích a každý den jsme tady byli až do večera. Dneska končíme dříve,“ raduje se trojice. Moc dlouho si neodpočinou. Příští týden je čekají dožínky v Brně, kde se budou opět točit kolem piva.

„Tak zase za rok,“ loučí se s nočním výstavištěm i posledními návštěvníky unavené brigádnice od pivních stánků.

„Slyšeli jsme, že se má výstaviště prodávat, tak uvidíme,“ odpovídá Jana Kříhová na dotaz, zda přijede točit i příště.