Jak potvrdili zaměstnanci několika českobudějovických hotelů a penzionů, na období Živitelky mají beznadějně plno. Z devadesáti procent jsou u nich ubytováni vystavovatelé, kteří si tato místa rezervují i celý rok dopředu. Levnější alternativou je pro ně možnost ubytování na kolejích Jihočeské univerzity. Jak řekl ředitel kolejí František Vrtiška, z pěti kolejí jsou necelé čtyři již zaplněné. Toto ubytování využívají více i samotní návštěvníci.


Prostory na parkování pro návštěvníky zajišťuje výstaviště samo. To potvrdil vedoucí jeho technického útvaru, Pavel Tvrdík. Parkovací plochy okolo areálu pronajme soukromníkům, kteří zde potom parkoviště hlídají a vybírají poplatky. Další možností je také stadion zemědělské fakulty, kde je v době výstavy vyhrazen pro auta celý jeho prostor.


Lidé však hledají především místa, kde by platit nemuseli, a využívají k tomu především parkoviště u hypermarketu Tesco. Jak však uvedl jeho ředitel, Richard Kašpar, Tesco tento příval potenciálních zákazníků vítá a snaží se je oslovit velkými výprodeji především zahradnických potřeb a to i ve venkovním prodeji. „Je to pro nás sice zátěž, musíme mít venku zaměstnance, kteří navigují auta na parkovišti, ale celkově je to pro nás přínosné,“ dodal.


Konání velké akce jako Živitelka, ovlivňuje i nabídku brigád pro studenty. „Spolupracujeme s Jihočeskou univerzitou i personálními agenturami, nabízíme práce hostesek, roznášení letáků, výpomoc vystavitelům“, uvedla vedoucí marketingu výstaviště Lenka Chrástová. „V období výstavy je tu zaměstnáno okolo 200 brigádníků,“ doplnila.