Většina z nich zasáhla perfektně černý střed terče, a přesto svou nejlepší životní ránu trefil až krátce před důchodem, kdy se stal vynálezcem kapodastru.
Co je to kapodastr? Drobný předmět, kterým si kytaristé přitáhnou všechny struny naráz k některému z pražců a změní tak ladění nástroje.
„To umožňuje hrát bez technických obtíží v ne zrovna přívětivých tóninách, jako je třeba Es dur," vysvětluje Josef Jakl, kytarista a kapelník dříve v regionu dobře známé českovelenické folkové skupiny Kasteláni. Josef Jakl daroval světu svůj patent v době, kdy pomalu ukončoval svou kariéru strojaře velenických železničních opraven. V té době totiž jako kapelník Kastelánů řešil to, co spousta českých muzikantů.
„Na trhu tehdy byl jeden jediný německý typ kapodastru, děsně nepraktický. A tak jsem prostě musel vymyslet, něco lepšího," říká vynálezce.
Originální Jaklovo řešení kapodastru zaujalo začátkem devadesátých let minulého století mnoho kytaristů a mimo jiné si patentu všiml při návštěvě německého veletrhu také světoznámý americký prodejce kytarového vybavení Jim Dunlop.
Jednání s Jimem a podpis licence pro americký trh byl zlomem v Josefově životě. Své působiště přesunul z Českých Velenic do malé vesničky Heřmaň na Českobudějovicku, odkud dodnes dodává svou šikovnou pomůcku do celého světa.
Jaklův kapodastr je dnes nejznámějším Josefovým zlepšovákem, ale rozhodně ne jediným. „V životě jsem přihlásil víc průmyslových nebo užitných vzorů. Kupříkladu jsem jako první v Česku vyráběl pružinové houpačky pro děti," chlubí se Josef Jakl svými nápady, mezi nimiž nechybí speciální otvírák na PET lahve nebo plastové demižony anebo vodicí přípravek pro vyřezávání závitů.
Vzpomínání Josefa Jakla uslyšíte
v cyklu Jihočeši v sobotu 10. května krátce po 18. hodině na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice – 106,4 MHz pro jižní Čechy a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko.

Obsáhlý archiv cyklu Jihočeši naleznete na webu http://budejovice.rozhlas.cz/jihocesi.

AUTOR: Ivan Studený