Radnice teď nechala prověřit technický stav konstrukcí staveb a podle náměstka primátora Františka Konečného jsou v pořádku. Přesto se náklady na obnovu objektů odhadují na částku 300 milionů korun.

Pro městskou kasu je to však podle Františka Konečného příliš velké sousto. Bude třeba sehnat peníze i z dalších zdrojů. Co se týká příštího využití, zvažuje se možnost, že by se do kasáren přestěhovaly některé odbory radnice či městská policie.

Kromě peněz jsou ale třeba i některé další kroky. Například se jedná s celní správou nebo ministerstvem spravedlnosti.

Část kasáren totiž dnes využívá třeba okresní soud, který zde také chystá rekonstrukci. Podle náměstka primátora Františka Konečného by město chtělo obě akce koordinovat. „Jednám průběžně s představiteli okresního soudu a tento týden jsme s panem primátorem jednali také s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem,“ uvedl František Konečný s tím, že jednání jsou velmi vstřícná a připravuje se i propojení parkovišť pro veřejnost v areálu kasáren. Počet míst, který by mohl být k dispozici, má ukázat studie, která už je podle Františka Konečného zadána.

Aby radnice scelila pozemky v kasárnách chce také jejich část vyměnit s celní správou. Za parkoviště, které u jejich objektu vedle kasáren zase vlastní město. Na úrovni města a jihočeské celní správy už je směna domluvena ale čeká se na rozhodnutí generálního ředitelství celní správy.

V opravených kasárnách by přitom za město nemuseli skončit jen úředníci nebo městští policisté, aby byli blíž dopravního uzlu ve městě a snáze dostupní třeba prostřednictvím městské hromadné dopravy. Podle náměstka Petra Podholy město před časem zvažovalo i využití třeba pro technické učebny, které by sloužily budějovickým školám. Ale i tento plán byl podmíněn získáním dotací a podle náměstka primátora i tím, jaké instituce by sídlily v sousedství případných učeben.

Podle Františka Konečného může k rekonstrukci kasáren dojít nejdříve v roce 2019. „Do té doby lze stihnout zpracování veškeré projektové dokumentace a získat územní rozhodnutí a stavební povolení,“ odhaduje František Konečný.