Práce odborníků z Ekonomické fakulty JU o spokojenosti turistů v zemích EU byla vyhlášena jako jedna z nejlepších.

Viktor Vojtko, Petr Štumpf a Petr Janeček z katedry obchodu a cestovního ruchu se v portugalském Peniche zúčastnili prestižního vědeckého setkání s názvem International Tourism Congress. Výsledky výzkumu, který zde během dvoudenního kongresu prezentovali, vzbudil zájem i u odborné komise, která na konci akce vybírala a ocenila nejzajímavější příspěvky.

Jeden z autorů příspěvku, vedoucí katedry Viktor Vojtko, upřesnil, že ve svém výzkumu se Jihočeši zaměřili na spokojenost návštěvníků v zemích Evropské unie. „Porovnali jsme země a regiony EU v několika kritériích jako například spokojenost s kvalitou a bezpečností ubytovacích zařízení, cenami nebo nabídkou aktivit a služeb pro turisty,“ vysvětlil Viktor Vojtko.

„Zjistili jsme, že existují rozdíly ve spokojenosti turistů na dovolené, které jsou patrné mezi jednotlivými regiony a zeměmi Evropy. Téměř ve všech sledovaných kritériích se projevuje vyšší spokojenost u turistů, kteří byli na dovolené v severní nebo západní Evropě, oproti turistům navštěvujícím středo a východoevropské země, nebo jižní Evropu a středomořskou oblast,“ představil hlavní závěry výzkumu spoluautor Petr Štumpf.

Rozdíly jsou podle autorů patrné i mezi jednotlivými zeměmi. „Nejvíce byli turisté na dovolené v letech 2012 – 2015 spokojeni v Rakousku, Dánsku, Slovinsku a Irsku, nejhorší výsledky pak vykazují Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a překvapivě též Řecko. Česká republika patří ve většině kritérií do lepší poloviny,“ doplnil Petr Štumpf.

Výzkum vychází z dat, které zveřejňuje Evropská komise v rámci takzvaného Eurobarometru. Každý rok se dotazuje téměř třech desítek tisíc obyvatel evropských zemí na jejich zvyklosti při cestování a dovolené. „Výsledky jsou však prezentovány jiným způsobem, než kterým jsme se vydali my. Ve zprávách z Eurobarometru zjistíme, jak jsou spokojeni například Rakušané, Němci nebo Češi při svých dovolených v zahraničí. My jsme se zabývali spokojeností turistů v cílových zemích, tedy například jak jsou spokojeni návštěvníci z různých států například v Portugalsku, Španělsku nebo Estonsku. Právě tento přístup využití dat Evropské komise je unikátní,“ vyzdvihl další spoluautor výzkumu Petr Janeček.