Směřovala jste k profesi vizážistky již od mládí?
Už na střední škole jsem byla ta, která činčala spolužačky, dělala jsem jim vlasy, makeup a bavilo mě to. Pak jsem nastoupila do parfumerie Douglas, kde jsem šestým rokem, a díky Filipu Novákovi, který patří ke špičkovým vizážistům, jsem se dostala 
k této práci. On mě přesvědčil, že mě to baví, obdivovala jsem jeho práci, jezdila s ním na akce a tím to začalo.

Musela jste absolvovat nějaké kurzy?
Ano, mám za sebou různé kurzy a školení týkající se například večerního nebo svatebního líčení. Také jsem se musela naučit základy o pleti a podobně.

Kde dnes působíte?
Stále v parfumerii, kde jsem vizážistkou. Naše síť nabízí ženám líčení zdarma, a to je moje práce. Nalíčit se může nechat kdokoli, tím jsme výjimeční. Zpoplatněné je pouze svatební líčení.

Kdo tuto možnost využívá?
Zájem hodně pociťujeme například nyní v plesové sezoně. Pak jsou i klientky, které chodí častěji, už jsou zvyklé vyhledávat konkrétně mě a mohou se ke mě objednat i soukromě. Co se týče složení zákaznic, je to velice různorodé, chodí šestnáctileté dívky i starší dámy.

Kolik času zabere takové večerní líčení?
Je samozřejmě složitější než běžné denní líčení, ale vždy záleží na okolnostech. Pro mě je základ, že vyčistím pleť a upravím obočí. Když už ho má klientka upravené, mám méně práce. Průměrně ale takové večerní líčení trvá zhruba půl hodiny.

Jste raději, když vám zákaznice nechá volnou ruku nebo když má konkrétní představu?
Mohu poradit, co bude komu slušet, ale nikoho nenutím, aby souhlasil s mým návrhem. Je pro mě důležité, aby se klientka cítila dobře. Snažím se tedy vyhovět jejímu přání a případně doporučím nějakou změnu. Většinou mě zákaznice poslechnou a jsou spokojené. Podstatné také je, na jakou líčím příležitost a jaké budou šaty. A roli hraje i to, jestli je žena zvyklá se líčit. Když se normálně vůbec nemaluje, nemohu jí dát výrazný makeup, protože by se necítila dobře.

Sledujete reakce zákaznic? Poznáte, když se některé výsledek nelíbí?
Poznám to, samozřejmě. Proto ještě předtím, než dám zákaznici zrcátko, zdůrazňuji, ať mi řekne, pokud nebude spokojená. Pak můžeme líčení předělat. Chci, aby klientky odcházely spokojené a ne aby si makeup doma smývaly.

Projevují se také v líčení aktuální módní trendy?
Ano, ale člověk by se neměl trendům podřizovat za každou cenu. Mohou být v kurzu třeba metalické barvy, ale 
k někomu se nehodí. Také jinak vypadají trendy v časopisech a jinak naživo. Já samozřejmě sleduji časopisy a módní přehlídky, klientkám řeknu, co zrovna letí, ale nechci je k ničemu tlačit.

Magdalena Starková líčila i pro módní kampaň Hermés.

Co bude v módě letos?
Fialové, hnědé, zelenkavé i pastelové barvy. Trendy se ale také liší u jednotlivých značek, každá má pro sezonu své vzhledy.

Vyzkoušela jste si líčení na takových módních akcích?
Každý rok jezdím na přehlídky. Většinou se tam pracuje s hodně extravagantním makeupem, je to hodně jiné než běžná práce v parfumerii. Na těchto akcích se objevují až líčení, která by byla do každodenního života nenositelná.

Vašich služeb využívají dokonce i slavné osobnosti.
Už několik let pracuji na filmovém festivalu v Karlových Varech. Vždy tam jsme deset dní a pod rukama nám projdou osobnosti, které míří na červený koberec. Je to úžasná příležitost, líčila jsem takhle známé herečky, zpěvačky a podobně.

To musí ale být náročné.
Je to velmi příjemná práce, ale zároveň náročná. Pracujeme od rána do noci a osobnosti se nám střídají pod rukama. My vizážisté jsme v jedné místnosti, v dalších čekají kadeřníci či stylisté. Takže herečka přijde, obejde všechny tyto místnosti a odchází naprosto dokonalá.

Berete jinak, když před vámi sedí místo běžné zákaznice slavná herečka?
Poprvé jsem byla opravdu nervózní. Chtěla jsem líčení udělat tak dokonalé, že mi to trvalo hrozně dlouho. Teď už to odbourávám. Beru všechny klientky stejně.

Když chodíte doma v Budějovicích po ulici, všímáte si, jak jsou ženy nalíčené?
Všímám si hlavně čisté pleti a obočí. To je pro mě základ. Řekla bych, že v tomto směru jsou na tom české ženy čím dál lépe, ale narážím i na nedostatky. Myslím, že obočí je důležité, protože vytváří výraz obličeje.

Magdalena Starková pracuje jako vizážistka. Své služby nabízí zákaznicím v českobudějovické parfumerii, ale také jezdí na různé akce, líčí například modelky a modely pro přehlídky.

Jaké jsou nejčastější chyby?
Špatně zvolený odstín makeupu. Je dobré nechat si poradit od odborníka a při výběru makeup zkoušet na kůži mezi krkem a tváří. Druhou častou chybou je výběr stínů. Většina žen je volí podle toho, co mají na sobě, ale takové sladění nebývá dobré. Někdy platí, že méně je více.

Co byste doporučila jako základní každodenní péči o pleť?
Základem všeho je čištění. Podle typu pleti zvolte správný přípravek a pak čistěte ráno i večer. Následovat by měla péče krémem a sérem. Zdá se, že je toho hodně, ale když se to stane součástí každodenního rituálu, zvyknete si a zvládnete to rychle.

Měli by se o pleť starat i muži?
Určitě. Už je hodně mužů, kteří se o pleť chtějí starat a kupují si přípravky. Pánské péče se prodává hodně – oční krémy, vypínací, hydratační krémy, čistění. Ještě před lety bylo trochu divné, když si muž přišel něco takového koupit, ale teď už se to změnilo.

Vy sama se líčíte každý den?
Když jsem v práci, tak musím. Je to můj dress code. Klientky na nás koukají, tak je třeba, abychom byly hezky nalíčené. V soukromí jsem trochu lajdák, dám si mnohdy jen BB krém, tvářenku a to mi stačí.

Zní to, že vás práce baví. Nehodláte tedy asi měnit..
Zatím ne. Dokud jsou nabídky, chci se tomu věnovat. Ta práce mě baví, protože je hodně kreativní, pokaždé jiná, potkáte při ní spoustu lidí, není stereotypní.