Trestný čin zkrácení daně vyšetřují českobudějovičtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality.

Skutku se podle jihočeského policejního mluvčího Milana Bajcury měl pravděpodobně dopustit muž (36 let) z krajského města. Podle doložených skutečností jako osoba samostatně výdělečně činná vědomě a neoprávněně zahrnul do evidence za předchozí léta a přiznání daně fiktivní doklady v řádech stovek tisíců korun.

Bonus na děti

„Finančnímu úřadu však později dokladoval nulový příjem a ještě uplatnil nárok na daňový bonus týkající se vyživovaných dětí. Tím uvedl správce daně v omyl a vylákal částku za více než 58 000 korun. Celkem však zkrátil uvedené daně o bezmála 142 000 korun,“ uvedl Milan Bajcura.

„Díky precizní činnosti kriminalistů ve spolupráci se správcem daně byl podvod zjištěn a v pondělí si uvedený muž převzal usnesení o zahájení trestního stíhání pro popsané protiprávní jednání,“ doplnil Milan Bajcura.

Už sedí

V jiném případu již čeká na soudní řízení ve vazební věznici muž z Karvinska (31 let). Ten má podle policistů navíc zřejmě na svědomí opakované krádeže v podzimních měsících loňského roku. Tehdy měl páchat trestnou činnost v Českých Budějovicích. „Mimo jiné za použití násilí vnikl do bytového domu v centru města, kde jeho pozornost upoutalo dámské jízdní kolo, které zcizil,“ uvedl Milan Bajcura.

O pár týdnů později šel „nakupovat“ do prodejny se smíšeným zbožím, kde do vozíku nakládal potraviny i oblečení. Bez úhrady následně projel přes pokladnu. „Díky velmi dobré místní a osobní znalosti českobudějovických policistů se operativní činností podařilo muže ztotožnit,“ zdůraznil Milan Bajcura. Muž, který už sedí za mřížemi, si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání pro krádež přes svého obhájce.