Město České Budějovice ve středu večer poprvé hostilo celostátní finále ankety o nejlepší učitelku Zlatá Mateřinka 2008. Vítězkou se stala dvaačtyřicetiletá Vladimíra Priputenová z Trutnova, která je učitelkou už 24 let.

A čím nejvíc zaujala porotu? „Vítězná paní učitelka byla víc maminka a kamarádka a učitelka z ní byla co nejméně vidět. Pro mě to bylo rozhodující,“ řekl předseda poroty, náměstek českobudějovického primátora Rudolf Vodička.

Jaké máte právě teď, kdy jste se stala vítězkou Zlaté Mateřinky, pocity?
Jsem strašně šťastná, vůbec jsem to nečekala.

Kdo vás nominoval?
Nominovali mě rodiče dětí a moje kolegyně.

Víte, proč vás nominovali? Mělo to konkrétní důvod, nebo vás prostě mají rádi a projevují vám tak svou přízeň?
Oni mi to dávají najevo dost často. Děti mi dávají dopisy a přáníčka a s rodiči si velmi dobře rozumím, nemám problém s nikým. Snažím se s každým vyjít dobře.

Stalo se vám, že se na vás nějaké dítě upnulo příliš?
Ano. Já nedělám mezi dětmi rozdíl, ale většinou se stane, že se v každé třídě upne nějaké dítě na učitelku.

Předseda poroty, Rudolf Vodička, před chvílí prozradil, že jste byla zvolena vítězkou proto, že mezi ostatními působíte nejmíň jako učitelka, ale spíš jako maminka.
Asi to tak bude. Já jsem hrozně citlivá duše. S dětmi cítím a hrozně si cením jejich upřímnosti, protože ony dají najevo cokoli se jim nelíbí. Já se snažím, aby toho, co se jim nelíbí, bylo co nejmíň, aby se cítily ve školce dobře a měly co nejvíc prožitků. Proto taky pořádáme tolik výletů. Myslím si, že povídat si někde nad obrázky ve třídě, to jim absolutně nic nedá. Ony to potřebují prožít všemi smysly, a to je moje krédo.

Máte vlastní děti?
Mám 23letého syna a 19letou dceru a asi jsem je oba ovlivnila, protože oba studují pedagogickou fakultu v Liberci a zřejmě půjdou v mých šlépějích.

Přistupovala jste k jejich výchově stejně jako u dětí ve školce?
Každá učitelka vám řekne, že je velmi kritická ke svým vlastním dětem a má na ně vysoké nároky, a tak to bylo i se mnou.

Ve vaší školce se hodně věnujete ekologické výchově. Jak se to pak projevuje?
Velmi pozitivně. Máme zpětnou vazbu od rodičů, když chodí třeba s dětmi na houby, děti hned říkají: jé, tyhle stromečky jsme zachránili, protože jsme nasbírali hodně papíru. Myslím si, že to má velký význam. Rodiče se například naučili třídit odpad, opravdu děti chodí s hliníkem a pet lahvemi a nosí je do kontejnerů, které máme ve školce. Na to jsme moc pyšní.

Často jezdíte s dětmi na výlety. Kam nejčastěji?
Jednoznačně do Krkonoš. Příroda je tady nádherná, čistý vzduch. Jsme v podhůří Krkonoš, tak proč toho nevyužít.

Jaký váš nejlepší zážitek s dětmi?
Těch zážitků je strašně moc a vždycky ten nový překryje ten předešlý. Pro mě jsou nejlepší zážitky, když jedeme na výlet, když jsou děti spokojené, nebo když někde vystoupíme a líbíme se. Vystupujeme třeba na radnici na vítání občánků a když pak třeba matrikářka řekne: ty děti jsou úžasné, Honzík je můj favorit, tak mě to moc potěší, jako kdyby mluvila o mých dětech. Takhle k tomu přistupuji.

SOUTĚŽ

Zlatá Mateřinka je mladší sestra Zlatého Ámose a uděluje se za příkladné a inspirativní působení v oblasti předškolního vzdělávání, za tvůrčí práci s dětmi, pedagogický cit, laskavost a velké srdce. Letos poprvé byla organizace této akce svěřena na jih Čech, a to Mateřské škole Papírenská z Českých Budějovic. Právě tato školka se může pyšnit učitelkou Zuzanou Mikešovou, která v soutěži zvítězila v roce 2005.