Paní Eva se narodila v obci Březí, František pochází z vesničky Buzkov u Purkarce. Ani jednu z obcí už byste na současné mapě nenašli. Místo obce Březí stojí Jaderná elektrárna Temelín a místo Buzkova u Purkarce je vodní nádrž Hněvkovice. Přesto pár na elektrárnu nezanevřel a nedávno k jejímu infocentru přijel potvrdit manželský slib z roku 1973.

„Výběr místa obřadu pro naši zlatou svatbu byl jasný. Chtěli jsme využít možnost vrátit se na místo, které sehrálo nezapomenutelnou roli v našem životě. Budova zámečku i zámecký park jsou krásné a upravené. Jsme rádi, že jsme naše manželství po padesáti letech mohli zpečetit právě tady,“ shodují se manželé Maškovi, kteří si na ostrůvku v parku vyměnili prstýnky a podepsali se do pamětní knihy obce Temelín.

Talentovaní školáci byli oceněni na radnici.
Z Budějovic: Nejlepší žena, otevřená Dobrovodská a ocenění školáků na radnici

Dnes žijí manželé v Českém Vrbném u Českých Budějovic. Radost jim dělá pět vnoučat, jedna pravnučka a další pravnučka je na cestě. Zlatá svatba byla netradiční i pro obec Temelín. Naposledy zde byla před sedmi lety. „Zlaté svatby jsou i pro naši obec velmi ojedinělé. Naposled to bylo v roce 2016, kdy zlatou svatbu slavil bývalý starosta naší obce Petr Macháček. Jsem rád, že si manželé Maškovi temelínský park pro svoji zlatou svatbu vybrali,“ říká starosta obce Temelín Josef Váca.

Letos jde o třetí svatbu nedaleko temelínských chladicích věží, celkově od roku 2006 už o 136 svatební obřad. První zlatou svatbu hostil Temelín v roce 2015.

Marek Sviták