Radnice se proto rozhodla vypovědět smlouvu firmě, která se stará o obecní lesy.


„Jsou tady dlouhodobé problémy, stav v lesích není opravdu dobrý,“ vysvětloval zastupitelům Vladimír Záruba z opoziční strany KDU – ČSL, které došla trpělivost s neutěšeným stavem lesů.


„Zanedbané jsou kultury a mladiny,“ popisoval Záruba stav lesa a ukazoval na středečním zasedání zastupitelům fotky současného stavu. „Veškeré souše, vývraty a zlomy měly být zlikvidovány do jedenatřicátého května loňského roku. Což už je rok a půl a není to pryč,“ zdůraznil Záruba a doplnil, že v lesích stále leží desítky kubíků dřeva.


Kromě škod na přírodě tím pádem utíkají městu v důsledku nešetrného hospodářství také potřebné finance.


„Záměrem je tedy ukončit spolupráci s akciovou společností, protože práci v lesích nedělá dobře a protože má malé ceny za dřevo. Ano?“ ptal se starosta Jiří Štabrňák (ODS) ostatních členů zastupitelstva. „Ideální je, abychom ročně vytěžili dvě stě až tři sta kubíků dřeva, a to, aby les rostl. To ale musí dělat někdo, kdo má znalosti a hlavně licenci. Nemůže v lese pracovat jen tak někdo,“ zdůraznil Štabrňák a dodal, že podle něj není hospodaření se zlivskými lesy až tak zlé, jak se domnívá opozice.


O městské lesy se podle smluv a zadávání odborného lesního hospodáře stará společnost Lesy Hluboká a.s.
„Provádíme tam věci, které jsou dané na základě podkladů lesního hospodáře. Nemůže si dělat, co chceme. Stav ve zlivských lesích je úplně stejný, jako u státních lesů,“ podotkl k problému Aleš Vácha z Lesů Hluboká.