1. dubna 2008 si na parkovišti mezi Lomnicí a Veselím nad Lužnicí "vyčekal" 37letého obchodního zástupce, který tam kolem čtrnácté hodiny zastavil. Využil toho, že ve voze něco dělal. Přistoupil, přisedl k němu a s revolverem v ruce ho donutil vydat mu 700 korun a platební karty, ke kterým mu muž musel říci PIN. V přesvědčení, že v autě budou další cenné věci, vyzval řidiče, aby jel dál. Na lesní cestě ho nechal zastavit a vystoupit. Po otevření kufru ho dvěma ranami z revolveru zastřelil. Nejméně jednou vypálil z velmi těsné blízkosti.

close Vražda obchodníka s oleji u Záblatí. info Zdroj: Deník zoom_in Autem oběti se vrátil na parkoviště. Vzal z vozu peněženku, kreditky a další věci v hodnotě 26 500 korun. Z jedné karty vybral v Třeboni 15 000 korun, z další se v Jindřichově Hradci pokusil vybrat dva tisíce. Policie ho zadržela až 2. prosince. Vypátrala ho zřejmě za pomoci občanů po odvysílání relace a zveřejnění záznamu kamer u bankomatů, z nichž vybíral.

Obviněný se k činu doznal. Tvrdil ale, že muže nechtěl zastřelit. Když prý prohlížel kufr jeho auta, poškozený mu zmizel ze zorného úhlu. „Zahlédl jsem periferně jeho pohyb a v rozrušení jsem od boku po něm vystřelil, automaticky dvakrát," uváděl. Podruhé pálil, když se zasažený už sesouval k zemi.

Čekal na vhodnou oběť

Soud ale uzavřel, že obžalovaný počítal předem, že zabije. „Odjel čekat na náhodnou oběť s nabitou zbraní. Nebyl nikterak maskován. Přepadený by ho mohl kdykoliv identifikovat. Nesháněl žádné poutací prostředky. Byla to chladná loupežná vražda náhodné a dostupné oběti,“ řekl předseda senátu v odůvodnění rozhodnutí s poukazem na předchozí typování parkoviště a donucení přepadeného odjet na odlehlejší místo.

Počítal, že oběť zneškodní, usmrtí, střílel, aniž byl sám ohrožován. Po činu reagoval sebezáchovně, motivovaně. Najel autem mnoho kilometrů, jednal s cizími osobami, i s policisty. Jak předtím v závěrečné řeči zdůraznil státní zástupce, vraždil kvůli majetkovému prospěchu, ale také aby odstranil svědka.

I přes předchozí řádný život obviněného a jeho částečné doznání senát shledal podmínky pro uložení výjimečného trestu. „Do finančních problémů se dostal vlastní vinou, když během roku stačil utratit úvěry a půjčky ve výši čtyř set tisíc korun,“ řekl předseda senátu. „A vlastním svobodným rozhodnutím našel řešení ve smrtícím útoku na život jiného člověka. Jeho činem ztratila rodina poškozeného se dvěma dětmi manžela a otce. I jejich situaci, to, jak událost poznamenala celý jejich život, musíme vážit v úvaze o trestu…“

Ten soud vyměřil na devatenáct let odnětí svobody.

close Zločiny z archivu. info Zdroj: Deník zoom_in