Na víkendové návštěvy hřbitovů k Památce zesnulých v tomto i příštím týdnu se už připravují také zlodějíčci, aby sebrali vše, co vidí jak v autech, tak na hrobech. Zaparkovaná vozidla, v nichž lidé nerozumně zanechávají i cenné věci, na ně působí jako mucholapky. Ale dokáží ufrnknout s kořistí, zvláště když narazí na auta s otevřenými bočními okénky nebo střešními, či dokonce na nezamčená.

Takovou zkušenost má za sebou Ladislav z Českého Krumlova. „Vloni jsem jel na hřbitov i s velkým nákupem, který jsem nechal na zadních sedadlech. Zmizel i s věcmi z kufru. Auto jsem totiž ve spěchu nezamknul. Byl jsem na sebe tak naštvaný, že jsem to ani neohlásil,“ přiznal.

Na hřbitovech, po návštěvách příbuzných a přátel zemřelých, se cítí zloději jako děti v hračkářství. Prostě by chtěli všechno. Nejčastěji sbalí svíčky, věnce, umělé květiny, sošky a další výzdobu. A tyto věci pak rychle prodají. Výdělek je jistý.

Pokud se z náhrobků výzdoba ztratí, mívají většinou pozůstalí problém. Podle policejní mluvčí Hany Millerové totiž mnoho lidí není schopno popsat, co jim vůbec zmizelo. Proto vyzývá: „Doporučujeme, aby si lidé své hroby vyfotografovali, neboť po krádeži či poškození hrobu bude díky tomu mnohem jednodušší zadokumentovat jejich původní stav.“

Ztrácí se ale nejen výzdoba. Zloději si na hřbitovech často tipují osamělé lidi. Sledují je a když odběhnou pro vodu či vyhodit původní výzdobu, seberou jejich odloženou tašku a se snadnou kořistí rychle zmizí.

Jihočeští policisté jim každoročně chtějí tyto nekalé aktivity překazit. Proto o tomto a příštím víkendu ke hřbitovům vyrazí ve větším počtu. Velmi uvítají pomoc občanů. Pokud uvidíte něco podezřelého, ihned bezplatně volejte linku 158.