Zároveň ale hygienici zdůrazňují, že panika rodičů nebo veřejnosti není na místě. Větší nárůst onemocnění v jižních Čechách dosud nezaznamenali a od počátku roku napočetli jen čtyři případy. Poslední se však udál v Bechyni v základní škole.


Zvýšené riziko šíření nemoci ovšem obecně může hrozit v kolektivních zařízeních, proto je hygienici oslovili.


„Rozeslali jsme všem školkám a školám v kraji a dalším kolektivním zařízením informace o současné epidemiologické situaci a protiepidemických opatřeních,“ uvedl k poslednímu vývoji na jihu Čech ředitel KHS Jihočeského kraje MUDr. Zdeněk Velikovský.


„Obracíme se i na praktické lékaře a nemocnice v regionu s upozorněním na postup při stanovování diagnózy virové hepatitidy typu A,“ jmenoval další aktivitu hygieniků Velikovský. Ředitelé škol už se chystají na potřebná opatření, která zatím budou spočívat hlavně v apelu na děti, aby důsledně dbaly osobní hygieny.


„V pondělí máme poradu. Probereme to s vyučujícími,“ řekl pro Deník Miroslav Poláček, ředitel největší ZŠ v Českých Budějovicích v ulici Oskara Nedbala, která má i s detašovaným pracovištěm v ulici E. Destinnové přes tisíc žáků. Podle mailového upozornění mají učitelé vhodným způsobem předat varování žákům a vyzvat je k dodržování zásady „umytých rukou“. „V úterý to půjde do tříd,“ doplnil Poláček, který si myslí, že dělat nyní nějaká poplašná opatření by bylo spíš na škodu než ku prospěchu věci.


Podobně se zachovají třeba v ZŠ A MŠ Jílovice. „Zopakujeme a zdůrazníme dětem, že je třeba se mýt, zvýšit osobní hygienu po použití WC. Dojdu i za kuchařkami, aby dohlédly na to, že si děti mají znovu umýt ruce před jídlem. Máme tam teplou vodu a papírové ručníky,“ popsala vybavení jídelny ředitelka ZŠ a MŠ Jílovice Marie Kadlecová.


„Žádná panika ze strany veřejnosti nebo rodičů není na místě,“ zdůrazňují však hygienici a poukazují na to, že na jihu Čech letos onemocněli jen čtyři dospělí a prevence je velmi jednoduchá.