Posun hodinových ručiček o 60 minut dopředu, nemá ale podle lékařů žádný vliv na zdravotní stav lidí, ani nijak negativně nepůsobí na jejich psychiku. „ Změnu o jednu hodinu ve svém biologickém rytmu člověk ani nepocítí. Každý z nás jde několikrát týdně spát v jinou dobu. Nikdo nechodí spát v přesně určeném čase a většinou ani nevstává každý den stejně. S hodinovým posunem se proto náš organismus, včetně mozku, dokáže poměrně snadno, vyrovnat," konstatuje primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček.

Změna času proto podle něho nemůže být v žádném případě spouštěcím mechanismem jakéhokoli psychického onemocnění. Pouze na krátkou dobu, trvající několik dnů, může v ojedinělých případech vyvolávat pocit nespavosti nebo únavy, který velmi rychle odezní. 
„Důležitý je pravidelný rytmus spánku, ale hodinový posun zdravý člověk během několika dní postupně dožene," vysvětluje Jan Tuček.

Se změnou by měli ale počítat i ti, kdo plánují využít noční spoje městské hromadné dopravy. Ty co jezdí mezi 2. a 3. hodinou ranní, vůbec nepojedou. Další spoje budou ze zastávky Nádraží pokračovat mimořádně ve 3.05 letního času. Regionálních vlaků se změna nedotkne.

Posouvat ručičky na hodinách bude  v noci ze soboty na neděli i správce Černé věže Jan Vančura. Musí kvůli tomu vystoupat až na úroveň ochozu, kde se nachází i hodinový stroj. Musí nejen pohnout rafikami věžních hodin, ale i nastavit bití tak, aby po změně hodiny odbíjely správný čas.

„Posunu všechno už o něco dřív, sice se oficiálně mění ve dvě v noci, já ale už pravidelně tuhle práci dělám o půlnoci. Je tedy možné, že někdo se kvůli tomu vydá z baru o hodinu dřív, než plánoval, ale v době, kdy má každý čas v mobilu, předčasný posun hodin na věži nikomu nevadí," míní Jan Vančura.

Změna času
Letní čas byl v Česku několikrát zaveden a zase zrušen v průběhu druhé světové války a krátce po jejím skončení. Každoroční letní čas byl v tehdejším Československu zaveden v roce 1979. Po několika letech se ustálilo pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend (v noci ze soboty na neděli) a končil posledním zářijovým víkendem. Od roku 1996 je letní čas o jeden měsíc delší, trvá až do posledního víkendu v říjnu.