Například na železnici některé noční spoje z Prahy nedojedou až do Českých Budějovic. „Na lince Praha České Budějovice dochází k zavedení dvojúrovňového systému dálkové dopravy. S tím souvisí ukončení některých dálkových vlaků ve Veselí nad Lužnicí a jejich prodloužení do Českých Budějovic pouze v určité dny," upozorňuje tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. České dráhy ale v rámci změn nabídnou cestujícím i nové expresní vlaky, které trasu České Budějovice Praha zvládnou za pouhé dvě hodiny!

U MHD v krajském městě jsou většinou posuny v řádu minut.

Expres připomene houslistu

Hlavně lepší návaznost na železniční spoje nebo na konec pracovní doby v průmyslové zóně posunou od neděle některé spoje městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích.

Vesměs se jedná o minutové změny, například na lince číslo šest bude spoj s odjezdem z Dobré Vody ve 20.36 posunut na 20.46 hodin, na lince číslo deset se prodlouží dva spoje kolem 13. hodiny až do Vidova a na lince číslo čtrnáct se posune odjezd ze zastávky Nové Vráto U SCANIE ze 14.02 na 14.12 hodin, kvůli konci pracovní směny. Změny se dohromady týkají jen necelých dvou desítek spojů. Všechny ostatní linky zůstávají beze změn.

Trochu větší změny se udějí v neděli na železnici. V novém jízdním řádu třeba nebudou některé noční spoje z Prahy končit v Českých Budějovicích, ale už ve Veselí nad Lužnicí. České dráhy totiž zavedou dvojí systém dálkové přepravy, kdy vedle rychlíků nasadí i devět párů expresů. Ty stlačí čas jízdy mezi Českými Budějovicemi a Prahou pod dvě hodiny. A čtyři páry expresů budou prodlouženy až do Lince. Ponesou přitom jména významných osobností. Stavitelů koňské železnice Františka Antonína Gerstnera a Matthiase Schönerera a také houslisty, vodňanského rodáka, Váši Příhody a rakouského varhaníka Antona Bruknera. Českou i rakouskou stranu vždy zastupují dvě jména, na základě dohody českých a rakouských železničářů (více o technických podrobnostech nových expresních vlaků v pondělním vydání Deníku).

Podle Radky Pistoriusové, tiskové mluvčí Českých drah, ke změnám v jízdních řádech patří třeba i to, že v létě nově pojedou v pondělí posilové spěšné vlaky na trase České Budějovice Vyšší Brod klášter a zpět. Budou vozit cestující v době od 15. května do 10. července

Pro cestující na Českobudějovicku je dobrou zprávou, že nyní už do konce roku nebudou další větší výluky na trati České Budějovice České Velenice. Tu opravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle Marka Illiaše z tiskového oddělení SŽDC se na úseku Petříkov České Budějovice rekonstruuje železniční svršek i spodek, železniční přejezdy, mostky a propustky a další stavby a zařízení. Cestující potěší například i nová nástupiště.