Loňské rozšíření parkovacích zón v Českých Budějovicích zvýšilo příjmy v parkovacích automatech o více než půl milionu korun. Za období prosinec 2016 a leden, únor 2017 se ve všech automatech na území města vybralo 4 738 904 korun. Za prosinec 2017 a leden, únor 2018 to bylo již 5 397 328 korun. Peníze inkasuje dopravní podnik, který má správu systému na starosti.

V několika zónách připravuje českobudějovická radnice od 1. června 2018 zlevnění sazeb za parkování. Někde se bude zlevňovat o pět korun, jinde o deset. Velkou změnou bude i stání na náměstí Přemysla Otakara II. v sobotu od 13 hodin a v neděli zdarma.

Náměstek primátora Petr Podhola je přesvědčen, že nedělní parkování zdarma je správné. „Řada lidí přijíždí a využívá i v neděli letní předzahrádky restaurací. Problém v rámci neděle s parkováním není tak dramatický, abychom to nemohli vrátit k dřívějšímu stavu,“ míní Petr Podhola a poukazuje na to, že ještě do konce minulého roku platil tarif, ve kterém bylo po většinu víkendu stání na náměstí neplacené. Budějovická rada města tak po několika měsících vrátila situaci na náměstí k předešlé dlouholeté praxi. Ceny za parkování se ale na náměstí měnit nebudou.

Zlevňovat se bude leckde jinde. Například v Jirsíkově ulici nebo na Pražském předměstí. Podle radnice by to mělo pomoci k lepšímu využití parkovacích kapacit. Například čtenář Deníku Karel Skalický upozorňuje na to, že Palackého náměstí je po zavedení parkovacích zón téměř prázdné. „Je to škoda, že ta místa nejsou využita,“ zdůrazňuje Karel Skalický.

Změnu ceníku vítá i opoziční zastupitelka Eliška Richtrová. „Pokud je změna tarifů věcně opodstatněná, vítám ji,“ říká Eliška Richtrová a ohledně parkování má i další námět. „V rámci změn bych dořešila i změnu zónování. Občané Českých Budějovic by měli mít možnost zaparkovat v širším okruhu města,“ dodává Eliška Richtrová s tím, že by se nemělo centrum města vyčleňovat jako samostatná zóna.

Systém placeného stání rozšířený teprve nedávno na Pražské předměstí se v drobnostech mění téměř neustále. Přibývají třeba vyhrazená místa pro zásobování provozoven nebo před školami, aby tam mohli parkovat rodiče, kteří vyzvedávají děti.

Ještě do konce roku chce budějovická radnice zavést placené parkování i mezi Pražskou třídou a řekou Vltavou. Pro občany města se tím má uvolnit řada míst.