Právě přemrštěné odměny pro šéfa krajem založené společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhu byly jedním z důvodů konce minulé krajské koalice. Její krach vyústil ve čtvrteční rezignaci Jiřího Zimoly (ČSSD) na post hejtmana a volbu nových členů rady.

Středeční podpis koaliční dohody v Jihočeském kraji.Zdroj: Deník/Jaroslav SýbekHejtmankou se po mnohahodinové diskusi stala Zimolova dlouholetá náměstkyně a stranická kolegyně Ivana Stráská. Její vyjádření k tomu, zda a jak se změní vyplácení manažerů nemocnic, bylo nicneříkající. „Pokud byly někde nějaké pochyby, myslím, že budou brzy vyvráceny," řekla s tím, že bude trvat na vzniku pra-covní komise, jež se bude odměnami pro šéfy nemocnic zabývat.

Na snímku nová hejtmanka Ivana Stráská.
ŽIVĚ: Jižní Čechy mají historicky první hejtmanku. Stala se jí Ivana Stráská

Zastupitelé se měli podle původního programu jednání zabývat i podezřením na vyvádění finančních prostředků z krajských nemocnic, které souvisí se stavbou chaty Jiřího Zimoly na Lipně. Nová koalice s těsnou většinou 28 hlasů ukázala soudržnost, když její členové do jednoho zvedli ruku pro, aby se téma přesunulo na květnové jednání zastupitelstva. Jiří Zimola to zdůvodnil tím, že do té doby byl měl být hotový audit, který má vyvrátit veškerá podezření.